
Vlastitim primjerom razvijati komunikaciju i povjerenje
Susretom čelnika hrvatske zajednice u Srbiji i Milorada Pupovca, predstavnika srpske manjine u Hrvatskoj, potvrđen je nastavak dobre suradnje dviju manjinskih zajednica, ali je istaknuta i potreba za unaprjeđenjem hrvatsko-srpskih odnosa. Pupovca sa suradnicima je u subotu, 15. lipnja, primila predsjednica Hrvatskog nacionalnog vijeća Jasna Vojnić, a u sjedištu Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini primio ih je predsjednik stranke i narodni zastupnik u Skupštini Srbije Tomislav Žigmanov.
Susret je u Subotici upriličen u povodu nogometne utakmice između reprezentacije Hrvata u Srbiji i Srba u Hrvatskoj, koja je kasnije tog dana odigrana na nogometnom terenu u Tavankutu.
Obnova povjerenja
Čelnik Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS), zastupnik u Hrvatskom saboru i predsjednik Srpskog narodnog veća (SNV) u Hrvatskoj Milorad Pupovac istaknuo je kako je jedan od ciljeva sastanka pokazati na primjeru kontinuirane i uspješne suradnje mogućnost popravljanja komunikacije te obnove i gradnje povjerenja.
»Vlastitim primjerom pokazujemo kako možemo obnavljati i graditi povjerenje dva naroda koji su na različite načine međusobno povezani i upućeni jedan na drugi«, istaknuo je Pupovac.
On je dodao kako bi Hrvatska i Srbija trebale poduprijeti njihove napore i institucionalnu suradnju, politički i na druge potrebne načine. »Nogometni savezi Hrvatske i Srbije pomogli su održavanje utakmice i to je za nas dragocjeno. Način odnosa i pripreme ovoga posjeta od svih institucija, uključujući i lokalnu samoupravu u Subotici ali i predstavnika državnih institucija pokazuje ispravan i pravi odnos prema našim nastojanjima«, istaknuo je Pupovac.
Posebno je ukazao na potrebu intenziviranja prekogranične suradnje Srbije i Hrvatske, koja je prema njegovoj ocjeni nedovoljno iskorišćena.
»I Hrvatska i Srbija trebale bi poduprijeti ove naše napore u tome. U pogledu europskih integracija, smatram da su one zajednički interes i Hrvata koji žive u Srbiji i Srba koji žive u Hrvatskoj. Naša iskustva u međusobnoj suradnji dvaju manjinskih zajednica možemo prezentirati vladama Srbije i Hrvatske, a nije nerealno očekivati njihovu potporu«, podcrtao je Pupovac.
HNV: Potrebni su češći kontakti i suradnja
Milorad Pupovac sa suradnicima razgovarao je i s vodstvom HNV-a, na čelu s predsjednicom Jasnom Vojnić. Ona je istaknula da bi suradnja morala biti učestalija, te da bi se predstavnici dviju zajednica trebali sastajati do dva puta godišnje. To bi pridonijelo pozitivnoj slici u javnosti o međusobnim odnosima dvaju naroda, istaknula je Jasna Vojnić.
»Puno je dobrih stvari oko kojih smo surađivali i niz je projekata koje u predstojećem razdoblju kanimo ostvariti. Primjerice, razmjena učenika bio bi dobar pokušaj relaksacije odnosa, kao i suradnja s kulturnim udrugama i ansamblima. Također, prekogranični projekti su dobra pozicija za obje strane koje imaju iste ciljeve, a velike projekte i dobre programe da ih zajednički realiziraju«, navela je Vojnić. Dobar primjer pozitivnoga odraza u javnosti je i utakmica koja je, prema riječima Jasne Vojnić, naišla na veliko odobravanje.
Institucionalno učvrstiti suradnju
Usuglašeno je ovom prilikom s čelništvom SDSS-a da dosadašnja suradnja mora biti nastavljena i institucionalno čvršće uokvirena i sadržajima obogaćena, istaknuo je predsjednik DSHV-a Žigmanov. Izdvojio je edukaciju mladih pripadnika dviju zajednica na polju društvenog angažmana, te nastojanja da se suradnički i partnerski pristupi zajedničkim prekograničnim projektima.
Važno je pokušati u kontekstu političkih datosti u jednoj i drugoj državi biti konstruktivnim i pozitivnim čimbenicima u ukupnim hrvatsko-srpskim odnosima, ne dajući pri tome niti povoda niti činjenjem određenih koraka mogućnost njihova dodatnog narušavanja, rekao je čelnik DSHV-a. »Svjesni smo naših poslanja i vrlo realno sagledavamo naše položaje u danim političkim okvirima i nastojimo ne samo individualno, tj. samostalno, u našim političkim angažmanima pridonositi razvoju demokracije a onda i našim temeljnim misijama, poboljšanju društvenog položaja naših zajednica, nego da u ukupnim hrvatsko-srpskim odnosima budemo konstruktivni činitelj i da u procesu europskih integracija Srbije pokušamo iskoristiti predsjedanje Hrvatske Europskim vijećem u prvoj polovici sljedeće godine«.
Iz kuta promatranja zajedničkog nastojanja dviju zajednica spram međudržavnih odnosa, dvojica sugovornika su se složila kako njhov doprinos, iako neveliki, itekako postoji.
Žigmanov je tim povodom rekao kako je »naše činiti ono što smatramo potrebnim i djelotvornim kada je riječ o boljitku naših zajednica ali i ukupnih hrvatsko-srpskih odnosa«.
»Cijenimo naš rad i više nego pozitivnim i mislimo da uvelike pridonosimo po pitanju relaksiranja odnosa. Po pitanju učinaka u nekakvim krajnjim instancama, svjesni smo deficita kada je u pitanju naša moć. Ne možemo biti niti manje značajan čimbenik, a kamoli ključni u ukupnosti hrvatsko-srpskih odnosa. Odustajati nećemo, nismo pokolebani i ulazimo u proces intenzivnog i bogatijeg suradničkog procesa«, rekao je Žigmanov.
Milorad Pupovac je podsjetio da je prije tri ili četiri godine razmjena poruka između Hrvatske i Srbije bila ipak drugačija.
»Danas se nalazimo u fazi komunikacije koju ne opterećuju više poruke koje stvaraju tenzije, gotovo na dnevnoj osnovi. Ona je mnogo mirnija. Imamo suradnju koja može biti bolja, ali ju imamo. I sve su to pretpostavke i za našu bolju suradnju. Pridonijeli smo stišavanju tenzija i sada trebamo izaći iz ravnodušnosti u pogledu odnosa dviju zemalja u kojima žive spram naše dvije manjine. Danas smo pokazali da nismo ravnodušni u svezi sa stanjem tih odnosa i da želimo, makar minimalno, pridonijeti da se ti odnosi unaprijede, da postoji njihova bolja percepcija i da se krene nešto otvorenije u približavanje i suradnju. Mi želimo dvije stvari: razvoj institucionalne potpore srpskoj zajednici u Hrvatskoj od strane Srbije i istodobno da se ustali i stabilizira suradnja između Hrvatske i Srbije. Nama je to dosta. A mi ćemo sa svoje strane kao ljudi koji drže do onoga što dobiju vratiti što je moguće većom mjerom«, zaključio je Pupovac.
Bez straha na more u Hrvatsku
Na pitanje novinara preporučuju li ljetovanje u Hrvatskoj Tomislav Žigmanov je rekao:
»Predložio bih svakom građaninu Srbije posjetiti more u Hrvatskoj. Neka sami iskuse imaju li pojedinačni incidenti koji dobivaju preveliku medijsku pozornost utjecaja na sigurnost tamošnjih turista. A mi, naravno, svaku vrstu nasilja eksplicite osuđujemo«.
Milorad Pupovac je istaknuo da se ne smije pokleknuti pred takvim neugodnim vijestima:
»Ne bi bilo niti čojstveno niti hrabro pokleknuti pred ovakvim vijestima. A ni fer prema ljudima u Hrvatskoj koji nisu samo Srbi i koji su se takvim događajima usprotivili. Nakon više takvih incidenata hrvatska javnost, uključujući i hrvatske institucije, su osvijestile potrebu učinkovitog djelovanja kako bi se takvi incidenti stavili pod kontrolu. Mi tu napast moramo pobijediti. Tko god dođe, sudjelovat će s nama u njezinu suzbijanju«, poručio je Pupovac.
Tijekom razgovora dogovorena je suradnja i konkretni projekti i programi u područjima obrazovanja, kulture i sporta te da će susreti predstavnika srpske i hrvatske manjine biti češći.
Osim predsjednice HNV-a Jasne Vojnić i predsjednika DSHV-a Tomislava Žigmanova, goste iz Hrvatske dočekali su i članovi Izvršnog odbora HNV-a i dopredsjednici stranke.
Uz Milorada Pupovca, izaslanstvo iz Hrvatske su činila još dva zastupnika u Saboru, predsjednik skupštine SDSS-a Vojislav Stanimirović i predsjednik Vijeća zajedničkih općina Srđan Jeremić.
Siniša Jurić