Kolumne Kolumne

Dolinom političke smrti

 
 
Hrvatska je prošloga petka dobila, novu, trinaestu Vladu. Sabor je potvrdio novu Vladu na čelu s Tihomirom Oreškovićem, financijskim stručnjakom iz farmaceutske industrije, koji je neočekivano uplovio u političke vode. Tako Hrvatska napokon ima novu Vladu, predvođenu uspješnim poslovnim čovjekom, no, do nje se došlo tek nakon rasprave bez presedana po dužini, koju su uz to obilježili ideološki prijepori. Mandatar Tihomir Orešković se predstavio u Saboru metodom koja se naziva power-point, dakle, kratko, sažeto, jezgrovito, može se reći – korporacijskim jezikom, što pojednostavljeno rečeno znači da se koristi manje riječi i razmišlja o provedivosti izgovorenoga. To jest suprotno od političkih govornika, čijoj priči nikad kraja, ali neki od njih takve govore ponavljaju i u više mandata. Suprotno tome, Orešković dobro zna da oni koji vode tvrtke u razvijenim društvima odlaze relativno brzo, ako nisu uspješni. Pa ipak, vođenje tvrtke i države su različite stvari, no, kao i uvijek, predstojeće razdoblje će svjedočiti o uspješnosti ove Vlade.
Kao što se i očekivalo, premijer se fokusirao na pitanja glede ekonomije i državnih financija, a osnovni cilj njegovog programa je podizanje životnog standarda svih građana Hrvatske. Orešković je težište stavio na provodivost, tako da predstavljeni rokovi za reforme nisu kratki. Kako je to premijer najavio: »Hrvatska će do 2020. godine, biti socijalno odgovorno i produktivno društvo.« 
I prije i nakon nakon predstavljenih ključnih smjernica nove Vlade, javili su se mnogi glasovi sumnje da se izborom premijera-menadžera Oreškovića država predaje u ruke međunarodnim korporacijama. Ima i drugačijih viđenja, tako Viktor Vresnik, glavni urednik hrvatskog izdanja Forbesa, piše da su takve sumnje smiješne, jer je Hrvatska premala i prirodnim potencijalima preškrta za velike korporativne interese, a velike korporacije su inače odavno u Hrvatskoj i korist je uzajamna. Izbor Oreškovića pozdravila je poslovna zajednica u Hrvatskoj, što nije za čuđenje, pogotovo u svjetlu dokumenta uglednog njemačkog ekonomskog Instituta IFO u kojemu njemački stručnjaci najavljuju da će Hrvatska završiti kao Grčka, ako ne započne ozbiljne reforme.
»Strukturne reforme bit će bolne u kratkom roku i vodit će u potencijalnu 'dolinu političke smrti', piše u dokumentu Instituta IFO u koji je 'Večernjak' imao detaljan uvid. U tom dokumentu se dalje navodi i da »Hrvatska treba hrabro vodstvo s dovoljno sposobnosti državništva da se suoči s neizbježnom 'dolinom političke smrti'. Jedino tako, država će se konačno, nakon sedam iscrpljujućih godina, uzdići iz svog pada.«
Njemački ekonomski analitičari iz Instituta IFO, od kojih je HDZ preko svoje Zaklade državnog zavjeta naručio izradu reformskog programa za Hrvatsku, predlažu smanjenje plaća u javnoj upravi, suzbijanje sive ekonomije, aktiviranje radno neaktivnog stanovništva, lakše otpuštanje i zapošljavanje novih radnika, ali i kontroliranu devalvaciju kune, jer je Hrvatska nekonkurentna, što njemački ekonomski stručnjaci dočaravaju podatkom o tome da su ključni hrvatski izvozni proizvodi skuplji prosječno 7 posto od istih takvih proizvoda iz Poljske. Pri svemu ovome, važno je da IFO naglašava da je reformski program, iako izrađen po narudžbi HDZ-a, striktno neutralan, utemeljen na čvrstim ekonomskim principima i ni na koji način nije povezan s političkim programima stranaka.«
Oreškoviću će sigurno ovaj dokument Instituta IFO koristiti na putu kroz »dolinu političke smrti«, a svima nama u ovoj našoj postmodernoj civilizaciji, koja itekako sliči velikom otpadu prepunog svega što je nasumce birano, ostaje pod tim teretom pronalaziti smisao življenja u našim dolinama suza i smijeha.
Z. S.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika