Sport

»Met­ko­vić« je vr­hun­ska momčad

Rođeni Bezdanac Petar Čutura, des-nokrilni napadač »Sintelona« iz Bačke Palanke, prvaka SiCG, prešao je ovih dana u redove hrvatskog doprvaka, momčad »Metkovića«. Uz debi na prvoligaškoj sceni zemlje koja je aktualni svjetski i olimpijski šampion, njegov novi klub igrat će ove sezone i u Europskoj ligi šampiona.
4Objektivno gledano rukomet je oduvijek u sjeni neprikosnoveno atraktivnijih nogometa i košarke. Otkud izbor najmanje lopte?
Prve rukometne korake napravio sam u lokalnom »Grafičaru« iz mog Bezdana, u dobi od 13-14 godina. Istina je da sam prvo započeo s nogometom, ali kako su moja starija braća igrala rukomet, nekako sam i ja krenuo za njima.
4Evidentan talent ubrzo je zapao za oko stručnjaka i iz male sredine pograničnog vojvođanskog mjesta odjednom ste se našli u Beogradu, u dresu Partizana.
Poslije prve godine srednješkolskog obrazovanja koju sam završio u Somboru, otišao sam na poziv iz Partizana u Beograd u kojemu sam nastavio školovanje i daljnju rukometnu karijeru.
4Na vašoj poziciji u timu, mjestu desnokrilnog napadača, prošli ste gotovo sve klupske i reprezentativne juniorske selekcije. Ipak, vam nije pomoglo da dobijete priliku u seniorskoj momčadi kluba koji vas je doveo u svoje redove. Zbog čega?
Igrao sam i za kadetsku i juniorsku reprezentaciju, ali nisam uspio izboriti mjesto u prvoj postavi i seniorskoj momčadi Partizana. Bio sam na pozajmici jednu sezonu u Studentskom gradu, a kada je uslijedio poziv iz Bačke Palanke otišao sam u momčad »Sintelona«.
4Zahvaljujući i Vašim igrama i golovima, »Sintelon« je postao prvak države.
Drago mi je što sam igrama u »Sintelonu« doprinio osvajanju šampionske titule, čime sam dokazao svoju kvalitetu koja je, eto, rezultirala i prelaskom u redove jedne vrhunske momčadi kakva je »Metković«.
4Prelazak u »Metković« je, jamačno, kruna Vaše dosadašnje karijere.
Jest. Oni su gledali moje igre i na preporuku njihovih stručnjaka uslijedio je poziv za prelazak i ja sam se našao u dresu hrvatskog doprvaka i sudionika Lige šampiona. Jer, ipak nije mala stvar igrati u jednoj tak-voj momčadi koja ima respektabilno ime i na europskoj sceni.
4Kakvi su Vaši prvi dojmovi u novoj sredini?
Jako sam zadovoljan prijemom u novoj sredini, momčad me je u startu prihvatila i sada je na meni da dokažem svoje kvalitete zbog kojih su me i pozvali da im se pridružim.
4Možete li usporediti ritam treninga i rada u vrhunskoj rukometnoj momčadi u kojoj se sada nalazite?
Tempo je mnogo jači, radimo punom parom dva puta na dan. Treninzi su na vrhunskoj razini, kako i dolikuje momčadi poput »Metkovića«.
4Jeste li poznavali, od prije, nekog od današnjih suigrača iz »Metkovića«?
Osobno ne, ali sam ih dosta gledao na televiziji, pogotovo susrete iz Lige šampiona u kojoj je moja sadašnja momčad redoviti sudionik posljednjih godina. Drago mi je što ću već ove sezone i sam zaigrati u istoj toj momčadi.
4Hoćete li biti starter u prvoj postavi?
Ne vjerujem da ću u početku imati mjesto u startnoj postavi, ali mislim da ću dobiti priliku od nekih dvadesetak minuta po utakmici.
4Kada će biti Vaš europski debi u dresu Metkovića?
Bit će to 10. listopada u Trstu protiv »Carlinoma«.
4Planovi za aktualnu domaću i europsku sezonu?
Klupski stav je da se u domaćem šampionatu borimo sa Zagrebom za prvo mjesto, kao i da izborimo drugo mjesto, iza Flens-burga, u Europskoj ligi šampiona.

Najave

7. svibnja - predstavljanje romana »Žig«

H. R. | 7. svibnja 2026.

POZIVNICA – Predstavljanje romana »Žig« u Subotici

08. 05. Koncert kralju Tomislavu u Golubincima

H. R. | 8. svibnja 2026.

HKPD Tomislav iz Golubinaca organizira svečani koncert u čast kralja Tomislava koji će se održati u petak 8. svibnja s početkom u 19 sati na pozornici Pastoralnog centra u Golubincima. U programu će, osim domaćina, nastupiti i KUD Tomislav iz Županje.

12. 05. Izložba: 1100 godina Hrvatskog kraljevstva u Rumi

H. R. | 12. svibnja 2026.

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata u suradnji sa župom Uzvišenja svetog Križa u Rumi priređuje izložbu 1100 godina Hrvatskog kraljevstva, tragom milenijske proslave u Bačkoj i Srijemu.

30. 1. – 1. 6. Snimi kratki film mobitelom o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

(ZKVH) | 1. lipnja 2026.

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata raspisuje nagradni natječaj za učenike srednjih škola

SNIMI KRATKI FILM MOBITELOM O MATERIJALNOJ KULTURNOJ BAŠTINI HRVATA U SRBIJI 

Predstavite materijalnu kulturnu baštinu svoje sredine!

Natječaj traje od 30. siječnja 2026. do 1. lipnja 2026.

06. 07. - 11. 07. XV. Seminar bunjevačkog stvaralaštva u Tavankutu

H. R. | 11. srpnja 2026.

Seminar bunjevačkog stvaralaštva, koji se organizira petnaesti put, bit će održan od 6. do 11. srpnja u Tavankutu u organizaciji HKPD-a Matija Gubec. Tema ovogodišnjeg seminara je Dužijanca.