Subotica

Dje­ca ras­po­ređena u sred­nje ško­le

Izvješće o upisu u srednje škole i broj slobodnih mjesta bila je glavna tema održanog sastanka Aktiva ravnatelja srednjih škola Sjeverno-bačkog okruga. Prema riječima predsjednice Okružne upisne komisije Danice Pešikan, 95 posto učenika Sjeverno-bačkog okruga je raspoređeno po srednjim školama. »Osamdeset posto djece je upisano u škole po prvim prijedlozima s liste želja. Znači, uspjeli su!«, rekla je ona i dodala, da u drugom krugu ima 20 djece koja nisu još raspoređena. A kako je navela, u Subotici je plan upisa u srednje škole bio realan. »Što se tiče 9 škola u Subotici, uglavnom su mjesta popunjena tj. za drugi krug nije bilo slobodnih mjesta u Ekonomskoj školi, Gimnaziji te Medicinskoj školi«, dodavši da su i ostale škole 90 posto popunile svoje kapacitete. Za djecu koja nisu bila registrirana ostao je treći tzv. slobodan upis, za koje su slobodna mjesta na trećem stupnju, u školama u kojima ostane mjesta. Kako se moglo čuti na sastanku Aktiva ravnatelja srednjih škola, 1500 dinara za upis učenici dragovoljno plaćaju, premda je, čuo se prijedlog, ovaj iznos prikladnije prikupiti na početku školske godine kada su učenici već upisani. Pravilnik o putovanju učenika srednjih škola i dalje stoji na snazi. Za zanimanja koja postoje u subotičkoj općini troškove putovanja učenika općina neće plaćati. Osim situacije oko ovogodišnjeg upisa, na sastanku Aktiva ravnatelja bilo je riječi i o Kalendaru rada kojeg je Pokrajinsko tajništvo objavilo u Službenom listu, 18. svibnja ove godine. Za osnovne i srednje škole Kalendar rada predviđa kao novinu, jesenjski ferij od 1. do 7. studenog, kao i već ustaljene ferije – zimski od 25. prosinca do 16. siječnja te proljetni od 29. travnja do 8. svibnja. Učenici neće ići u školu ni 15. veljače, na dan Ustavnosti Republike Srbije, te za dane Uskrsa.    

Najave

7. svibnja - predstavljanje romana »Žig«

H. R. | 7. svibnja 2026.

POZIVNICA – Predstavljanje romana »Žig« u Subotici

08. 05. Koncert kralju Tomislavu u Golubincima

H. R. | 8. svibnja 2026.

HKPD Tomislav iz Golubinaca organizira svečani koncert u čast kralja Tomislava koji će se održati u petak 8. svibnja s početkom u 19 sati na pozornici Pastoralnog centra u Golubincima. U programu će, osim domaćina, nastupiti i KUD Tomislav iz Županje.

12. 05. Izložba: 1100 godina Hrvatskog kraljevstva u Rumi

H. R. | 12. svibnja 2026.

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata u suradnji sa župom Uzvišenja svetog Križa u Rumi priređuje izložbu 1100 godina Hrvatskog kraljevstva, tragom milenijske proslave u Bačkoj i Srijemu.

30. 1. – 1. 6. Snimi kratki film mobitelom o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

(ZKVH) | 1. lipnja 2026.

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata raspisuje nagradni natječaj za učenike srednjih škola

SNIMI KRATKI FILM MOBITELOM O MATERIJALNOJ KULTURNOJ BAŠTINI HRVATA U SRBIJI 

Predstavite materijalnu kulturnu baštinu svoje sredine!

Natječaj traje od 30. siječnja 2026. do 1. lipnja 2026.

06. 07. - 11. 07. XV. Seminar bunjevačkog stvaralaštva u Tavankutu

H. R. | 11. srpnja 2026.

Seminar bunjevačkog stvaralaštva, koji se organizira petnaesti put, bit će održan od 6. do 11. srpnja u Tavankutu u organizaciji HKPD-a Matija Gubec. Tema ovogodišnjeg seminara je Dužijanca.