Diljem Vojvodine

Apatin: Dunavski biser od tisuću ljeta

Apatin: Dunavski biser od tisuću ljeta

Jedan od najljepših gradova u Vojvodini, u pisanim se dokumentima spominje prije cijeloga milenija, točnije još 1011. godine

 

 

Izuzetno povoljan geopoložaj, blizina rijeke i prirodna bogatstva ovog kraja oduvijek su privlačili ljude, pa se tako još u prethistorijskom razdoblju na ovim prostorima smjenjuju kulture Sarmata, Kelta, Gota i drugih naroda. U I. stoljeću naselje je pretvoreno u vojni šanac s utvrdama i imalo je vrlo bitnu ulogu u obrani provincije Panonije.

U VI. stoljeću dolaze Slaveni, a 896. godine Mađari i na ovom prostoru osnivaju svoju državu, u kojoj su upravo Slaveni činili većinsko stanovništvo. U pisanim dokumentima Apatin se prvi put spominje 1011. godine, a ime je dobio po opatiji Kaločke biskupije. U XIV. i XV. stoljeću na ovim je prostorima postojao veći broj feudalnih imanja, čiji su gospodari podigli dvorce oko kojih se naseljavaju ribari, lovci, lađari i vodeničari.

Ivan Andrašić

Opširnije u tiskanom izdanju

Tags:

  • #Apatin
  • #Sonta
  • #Dunav
  • #povijest
  • #milenijApatin
  • #Sonta
  • #Dunav
  • #povijest
  • #milenij
Najave

22. - 25.10. – XXIV. Dani hrvatske knjige i riječi - dani Balinta Vujkova u Subotici

H. R. | 24. listopada 2025.

XXIV. Dani hrvatske knjige i riječi - dani Balinta Vujkova

30. 10. – »Hrvatska riječ« i ZKVH na 68. Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga

H. R. | 30. listopada 2025.

Predstavljanje dvaju nakladnika bit će održano u četvrtak, 30. listopada (oktobra), na štandu Pokrajinskog tajništva za obrazovanje, propise, upravu, nacionalne manjine – nacionalne zajednice (hala 4 Beogradskog sajma).
 

13. 11. Koncert Gorana Karana u Subotici

H. R. | 13. studenoga 2025.

Koncert Gorana Karana pod nazivom Zvuci Dalmacije bit će održan 13. studenoga u Subotičkoj sinagogi.