Kapela svetog Roka u Srijemskoj Mitrovici
Na Rimokatoličkom groblju u Srijemskoj Mitrovici nalazi se kapela svetog Roka. Prema dostupnim podacima, izgrađena je 1888. godine. U dokumentaciji Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Srijemske Mirovice postoji samo evidencijski list za Rimokatoličko groblje, a kapela sv. Roka nije posebno obrađivana. U evidencijskom listu navodi se da je prostorno-kulturno-povijesna cjelina Rimokatoličko groblje u Srijemskoj Mitrovici u Ulici Jovana Štokavca b.b. k. p. 1497 K. O. Srijemska Mitrovica, zbog svojih posebno kulturno-povijesnih, graditeljskih i umjetničkih vrijednosti evidentirana u skladu sa Zakonom o kulturnim dobrima.
Rimokatoličko groblje u Srijemskoj Mitrovici na ovoj lokaciji prvi put je vidljivo na karti grada iz 1865.-1869. godine, što je potvrđeno i natpisom »Kathol. Friedhof – katoličko groblje«. Na njemu se danas nalazi oko 3.600 obilježenih grobnih mjesta i još oko 1.000 neobilježenih. Od vremena nastanka do danas na ovom je groblju pokopano nekoliko poznatih ličnosti iz različitih društvenih slojeva, od kojih su neke svojim ugledom i zaslugama obilježile povijest grada. Na groblju se kao reprezentativni primjer izdvajaju dvije kapele: svetog Roka i Koler (Koller), podignuta 1936. godine. Oba objekta su još uvijek u funkciji i u njima se služe opela. Objekte odlikuje velika umjetnička i arhitektonska vrijednost. U zadnjem dijelu groblja nalazi se spomenik podignut tijekom Prvog svjetskog rata u čast palih katoličkih vojnika koji su to pokopani. On predstavljan važan povijesni spomenik o ovom tragičnom razdoblju. Neke od značajnijih ličnosti pokopanih na Rimokatoličkom groblju su Ivan Voler (osnivač i predsjednik Žitarske i Stočarske zadruge), Mirko Čunko (profesor i kulturni djelatnik), dr. Jaroslav Daneš (liječnik i gradski načelnik), Anton Debić (vojno-graničarski kapetan), Josip Hajkman (vojno-graničarski kapetan), župnik dr. Franja Rački i mnogi drugi.
Na kapeli svetog Roka nalazi se spomen-ploča na kojoj su ispisana imena župnika pokopanih u kapeli i ispred nje: Ivan Zečević, iriški župnik, preminuo 11. svibnja 1821. godine; Josip Stantić, mitrovački župnik, preminuo 1831. godine; Pavle Miler, opat i mitrovački župnik, preminuo 1902. godine; Josip Celčić, mitrovački župnik, preminuo 1849. godine; Šimun Đokić, mitrovački župnik, preminuo 1871. godine; Petar Brašnić, upravitelj mitrovačke župe, preminuo 1849.; Aleksandar Bernatović, katehet, preminuo 1884. godine; Matija Požežanac, gibarački župnik, preminuo 1889. godine; Franjo Jurinčić, katehet, preminuo 1889. godine i Franjo Hager, umirovljeni župnik, preminuo 1943. godine.
U župi svetog Dimitrija u Srijemskoj Mitrovici sačuvan je nacrt za izgradnju kapele svetog Roka s upisanim dimenzijama i mjernim jedinicama.
»Kapela sv. Roka duh je jednog vremena i jedne vjere, koju su svjedočili ljudi u tim prilikama. Prethodile su joj druge kapele o kojima svjedoče kanonske vizitacije. Nakon oslobođenja od Turaka, kada se ponovno vraća katolički život na ove prostore, groblja su najviše bila organizirana unutar župnih dvorišta. Pretpostavljamo da je prvo groblje tada bilo uz postojeću kapelu koja je izgrađena nakon oslobođenja od Turaka. Godine 1811. izgrađena je katedrala u Srijemskoj Mitrovici i tada se rekonstruira grad kao cjelina i katoličko groblje dobiva svoju lokaciju. Od tada se tamo pokapaju vjernici katoličke vjeroispovijesti. U tu je svrhu izgrađena kapela sv. Roka, o čemu svjedoče nacrti u našoj župnoj arhivi. Kapela je služila i kao grobnica za predstojnike i župnike koji su službovali u ovim područjima, od tada do novijih datuma. Kapele su građene u grobljima jer se častio spomen Svih svetih i često su se tamo održavale službe oproštaja od pokojnika. Uglavnom na Dušni dan i Svi svete, kada su svećenici slavili mise zadušnice za sve pokojne. Bila je praksa da biskupi prilikom dolaska na kanonsku vizitaciju, odlaze i na mjesna groblja i mole za pokojnike. Danas u kapeli, od Uskrsa do kraja listopada, slavimo svete mise svakog ponedjeljka, s molitvama za sve pokojne, kao i na Dušni dan i Svi svete«, kazao je srijemski biskup mons. Fabijan Svalina.
Kapela sv. Roka bila je u lošem stanju i ove godine je uz sanaciju katedralne crkve i ona sanirana od kapilarne vlage. Kapela je trenutno u procesu isušivanja i uskoro će biti u punoj funkciji redovitog liturgijskog okupljanja.
S. D.
Izvor: Zavod za zaštitu spomenika
kulture Sremska Mitrovica