Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Bože, hvala ti!

HBKUD Lemeš iz Lemeša proslavilo je u nedjelju, 13. srpnja, 25. Dužijancu. Bandaš i bandašica ovogodišnje Dužijance bili su Valentin Janda i Karmela Ileš, a mali bandaš i bandašica Ivan Jurišić i Margareta Janda. Svečano misno slavlje koje je održano u crkvi Blažene Djevice Marije, uz mjesnog župnika Antala Egedija, predvodio je prečasni Josip Štefković.
»Okupili smo se da zahvalimo Gospodinu za dar žita, za plodove zemlje, za kruh naš svagdanji i za svaki trenutak Božje prisutnosti u našim životima. Posebno svečano slavimo 25. Dužijancu u Lemešu. Dužijanca nije samo folklor, običaji i svečanost, ona je istinski čin zahvalnosti. Zato smo se i okupili u ovoj crkvi na svetoj misi. Želimo izreći: ‘Bože, hvala ti! Hvala ti za svako zrno, svaku kap kiše, sunce i za snagu koju si nam dao da obrađujemo ovu zemlju’«, kazao je prečasni Štefković.
Prva javna proslava završetka žetve u Lemešu održana je 1993. godine. Do tada se završetak ovog važnog posla obilježavao na salašima u krugu obitelji. Lemešani su obučeni u bunjevačke nošnje rado išli na subotičku Dužijancu, što ih je potaknulo da i prije formalnog osnutka udruge organiziraju svoju prvu Dužijancu. Uslijedila je pauza od sedam godina. HBKUD Lemeš osnovano je 1999. godine, a prvu Dužijancu kao udruga organizirali su 2001. godine. Prvi bandaški par bili su Lajoš Kemenj i Katarina Vujević, a mali bandaš i bandašica Đerđ Horvat i Milica Kočiš. Na Dužijanci 2001. godine bandaš je bio Pajo Turčik. I na ovu jubilarnu došao je u bunjevačkom ruvu. 
»Bio sam bandaš na drugoj Dužijanci. Nije tada lako bilo biti bandaš. Postojala je posebna komisija koja je bandaša i bandašicu birala među najboljim igračima i najbolje odjevenim momkom i curom i oni su birani za bandaša i bandašicu za narednu Dužijancu. Prvi bandaš u Lemešu bio je moj brat od tetke, drugi ja i bila je to za mene velika čast. Godinama nisam dolazio na Dužijancu, ali za ovu jubilarnu sam došao i obukao se u bunjevačko ruvo. Obukle su se i moja supruga i kćerka i nadam se da će jedna od dvije kćeri naredne godine biti bandašica«, kaže Turčik.
Dužijanca se od 2001. godine održava u kontinuitetu i za svaku proslavu završetka žetve biraju se mali i veliki bandaški par. 
»Danas proslavljamo 25. Dužijancu. Okupili smo se u duhu da zahvalimo na novom žitu i kruhu, da proslavimo završetak još jedne žetve. Simbol je to marljivosti naših ruku, plodova naše zemlje«, kazala je predsjednica HBKUD-a Lemeš Ana Ileš.
»Čast mi je biti bandašica na 25. Dužijanci. Nisam prva bandašica iz moje obitelji. Prije mene to su bile moje dvije sestre«, kazala je bandašica Karmela Ileš.
Osim članova mjesne hrvatske udruge, u proslavi Dužijance obučeni u nošnje sudjelovali su članovi HKC-a Bunjevačko kolo iz Subotice i HKUD-a Vladimir Nazor iz Sombora, GKUD-a Sombor, KUD-a Hrvata Bodrog iz Monoštora. Gosti Dužijance bili su predstavnici HNV-a, Grada Sombora, ZKVH-a, UBH-a Dužijance i HLU-a CroArt iz Subotice.
Programi ovogodišnje Dužijance trajali su četiri dana. U četvrtak je održana likovna kolonija na kojoj su sudjelovali članovi HLU-a CroArt iz Subotice i lokalni slikari amateri, u petak folklorna večer na kojoj su sudjelovala kulturno-umjetnička društva iz Subotice, Sombora i Lemeša i u subotu književna večer na kojoj je Nela Skenderović predstavila svoju knjigu U grlu jato tica stoji.
Za 25. Dužijancu HBKUD Lemeš tiskao je katalog o 25 godina lemeške Dužijance. U katalogu su imena i fotografije svih dosadašnjih bandaša i bandašica, kao i fotografije pratećih programa Dužijance. Autor fotografija je Ivan Horvat.
Četverodnevna proslava jubilarne Dužijance realizirana je uz potporu Grada Sombora i Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske. 
Z. V.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika