05.07.2013
Obnavljanje rada
Svoj bogati rad i djelovanje započeto 1886. godine HPD »Nada« prekinulo je početkom Prvog svjetskog rata kada je većina muških članova bila na raznim bojišnicama. Prva redovita skupština održana je 5. siječnja 1919. godine u prostorijama djevojačke pučke škole, a na njoj je za predsjednika izabran Gustav Burjan te su izabrani i novi članovi Upravnog odbora. U prvoj godini obnovljenog rada društvo »Nada« priredilo je tri koncerta i dvije predstave od kojih treba istaknuti koncert u čast proslave stogodišnjice rođenja hrvatskog glazbenika i skladatelja Vatroslava Lisinskog.
Rad od 1920. do 1925. godine
Godine 1920. i 1921. »Nada« je održala četiri koncerta, četiri zabave i nekoliko igrokaza u prostorima »Stare pivare« i hotela »Kovač«. Najveći posjet imao je igrokaz »Posljednji Zrinski« održan 30. travnja 1920. U godini 1922. HPD »Nada« je s ostalim hrvatskim društvima sudjelovalo u obilježavanju obljetnice smrti Zrinjskog i Frankopana. Mješoviti zbor je na zadušnicama pjevao rekvijem, dok je na akademiji mješoviti zbor otpjevao dvije hrvatske domoljubne pjesme. Iste godine »Nada« sudjeluje u dočeku biskupa Antuna Akšamovića, koji je prvi put nakon rata došao podijeliti sv. krizmu. Muški zbor je pjevao pjesmu »Hrvatskoj«, a ženski »Pozdrav domovini«. Drugi dan mješoviti zbor je pjevao svečanu misu, a navečer na svečanom koncertu otpjevane su pjesme »Križari na moru«, »San« i »Primorski napjevi«. Sav prihod je išao u fond za izgradnju Hrvatskog doma. Treba naglasiti da je na skupštini 11. veljače 1923. donesena odluka da 30 posto prihoda s koncerta i predstava bude donirano za izgradnju Hrvatskog doma i da se svake godine priredi velika zabava od koje će sav prihod ići za izgradnju doma.
Godina velikog uspjeha
Tijekom svake godine »Nada« je imala veliki broj nastupa, no, posebice treba izdvojiti 1925. kao najuspješniju po broju i značaju nastupa. »Nada« je sudjelovala na proslavi i posveti zastave Hrvatske obrtne omladine u Vinkovcima, gdje je mješoviti zbor sa svojih 40 članova otpjevao pjesme »Sud« i »Oj bosilje«. U Kukujevcima 14. lipnja »Nada« je održala koncert domoljubnih pjesmama i izveden je igrokaz »Jedna čaša čaja«. Tijekom godine »Nada« je sa svojim mješovitim zborom sudjelovala na proslavi tisućugodišnjice Hrvatskog Kraljevstva u Hrtkovcima i Rumi. Na proslavi tisućugodišnjice Hrvatskog Kraljevstva održanoj u Srijemskoj Mit-rovici 11. listopada sudjelovala su sva hrvatska društva iz grada, kao i gosti iz drugih mjesta, a sav prihod doniran je za izgradnju Hrvatskog doma. Ovo je društvo sudjelovalo i na proslavi pedesetogodišnjice Hrvatskog pjevačkog saveza održanoj 25. listopada u Zagrebu, gdje je nastupio mješoviti zbor s pjesmom »O nevihti« od Hugolin Sattnera.
Izgradnja Hrvatskog doma
Godine 1928. društvo je sudjelovalo 25. lipnja na svečanim zadušnicama za ubijene hrvatske poslanike Pavla Radića i Đuru Basaričeka, gdje je pjevan rekvijem, a rekvijem je otpjevan ponovno na svečanim zadušnicama 20. kolovoza za Stjepana Radića. Dugogodišnja želja mitrovačkih Hrvata da imaju svoj dom ostvarena je 1928. godine njegovom izgradnjom. Na posveti 23. rujna sudjelovala su sva hrvatska društva iz Srijemske Mitrovice, kao i mnoga društva iz ostalih mjesta. Na proslavi posvete Hrvatskog doma »Nada« je nastupila sa sljedećim pjesmama: »Jadransko more«, »Jadran«, »Hrvatskoj« i »Pozdrav domovini«.
Suradnja s HPD-om »Hrvatska omladina«
Na skupštini održanoj 26. ožujka 1933. godine odlučeno je s ciljem unapređenja hrvatske pjesme da HPD »Nada« stupi u zajedničku suradnju s Hrvatskim pjevačkim društvom »Hrvatska omladina«. Te iste godine ova dva društva održala su Uskršnji koncert, Nikolinjsku veselicu i izlet na Frušku goru. Za zajedničku suradnju ova dva društva najzaslužniji su bili: Franjo Rački, Ante Bobek, Paja Kovačić, Steva Hajnal i Srećko Luketić. Od 1933. HPD »Nada« i HPD »Hrvatska omladina« imaju mnogobrojne zajedničke nastupe u gradu i diljem Hrvatske, ali istodobno svako društvo održava svoje zasebne koncerte i zabave. Od zajedničkih nastupa treba izdvojiti nastupe u Golubincima i Slakamenu održane 1936. godine povodom proslave stogodišnjice hrvatske himne, gdje je zajednički zbor od 70 članova pjevao hrvatske pjesme. Kroz svoj rad od 1886. do 1944. godine »Nada« je osim narodnih i svjetovnih pjesama gajila crkvenu glazbu i pjesmu te je često pjevala na misama nedjeljom i prigodom velikih blagdana. Tijekom svoga rada HPD »Nada« je neumorno i s puno požrtvovanja radilo na širenju i procvatu hrvatske pjesme u Srijemskoj Mitrovici.