Društvo

Akcijski plan ne odražava stvarne potrebe manjina

Akcijski plan ne odražava stvarne potrebe manjina
Hrvatsko nacionalno vijeće posjetili su 17. veljače, predstavnici Organizacije za europsku sigurnost i suradnju, savjetnica za pitanje nacionalnih manjina Milica Rodić i programski asistent Mladen Milovanović. Tijekom posjeta, u razgovoru s predsjednikom HNV-a Slavenom Bačićem i članom Izvršnog odbora HNV-a za informiranje Ivanom Ušumovićem bilo je riječi o Akcijskom planu za provedbu prava nacionalnih manjina, te o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti prava i sloboda nacionalnih manjina i Zakona o nacionalnim vijećima nacionalnih manjina.
 
 
»Na sastanku smo iskazali nužnu potrebu nacionalnih manjina da se ponovno otvori proces izrade Akcijskog plana kako bi se do odgovarajućih rješenja došlo putem stvarnog dijaloga između predstavnika vlasti i predstavnika manjina, nevladinog sektora i drugih zainteresiranih, jer je stvarni dijalog nedostajao tijekom izrade tog plana. Naši su prijedlozi bez obrazloženja odbijani. Očekujemo da Akcijski plan bude još jedanput otvoren, kako bi se riješila ključna pitanja koja su ostala neregulirana«, kaže Slaven Bačić.
Akcijski plan o zaštiti prava i sloboda nacionalnih manjina nedavno je predstavljen u Bruxellesu od predstavnika Srbije članovima Europske komisije i trebao bi biti dio Akcijskog plana za pregovaračko poglavlje 23 na putu integracije Srbije u Europsku uniju. Iako predstavljen u Bruxellesu, taj plan još nije usvojen od ovdašnjih državnih tijela. O razlozima potrebe da se proces izrade Akcijskog plana koji se odnosi na ostvarivanje prava nacionalnih manjina ponovno otvori, Slaven Bačić naglašava da je bilo ozbiljnih deficita u samoj proceduri izrade. 
 
Z.S.
 
Opširnije u tiskanom izdanju

Tags:

  • #Predstavnici OESS-a u HNV-u
  • #Predstavnici OESS-a u HNV-u
  • #
Najave

10. 06. 10. Dani Antuna Gustava Matoša u Fondaciji AGM u Beogradu

H. R. | 10. lipnja 2026.

Program desetog dana Antuna Gustava Matoša u organizaciji Društva hrvatskih književnika – Ogranka slavonsko-baranjsko-srijemskog (Osijek), Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata (Subotica), Općine Tovarnik, HKPD-a Matoš (Plavna), Fondacije Antun Gustav Matoš (Beograd) i Srednje strukovne škole Antun Horvat (Đakovo) održat će se i u Beogradu 10. lipnja, u Fondaciji Antun Gustav Matoš s početkom u 19h.

13. 06. Marijanski pučki festival

H. R. | 13. lipnja 2026.

U Monoštoru se 13. lipnja održava međunarodni Marijanski pučki festival pod nazivom Korizmeni put k Mariji.

06. 07. - 11. 07. XV. Seminar bunjevačkog stvaralaštva u Tavankutu

H. R. | 11. srpnja 2026.

Seminar bunjevačkog stvaralaštva, koji se organizira petnaesti put, bit će održan od 6. do 11. srpnja u Tavankutu u organizaciji HKPD-a Matija Gubec. Tema ovogodišnjeg seminara je Dužijanca.