Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Suvremena umjetnost ima publiku

Kao samostalna ustanova kulture, Galerija »dr. Vinko Perčić« osnovana je sredinom 2006. godine. Ova ustanova galerijskog tipa utemeljena je sa svrhom promidžbe likovnih umjetnika različitih umjetničkih pravaca i radi očuvanja pokretne i nepokretne imovine darovane Općini Subotica od strane kolekcionara dr. Vinka Perčića ugovorom o poklonu iz 1989. godine. Od 2007. na čelu Galerije je, u svojstvu ravnatelja i kustosa, akademski slikar-grafičar Spartak Dulić, koji je, budući i sam sudionik umjetničke scene, učinio da ova galerija u relativno kratkom vremenskom razdoblju postane dijelom domaće i regionalne mre‍že suvremenih umjetničkih dešavanja. 
U intervjuu za naš tjednik Spartak Dulić govori o dosadašnjem radu Galerije, planovima u 2010. godini, kao i o vlastitom umjetničkom stvaralaštvu.
 
HR: Ravnatelj ste i kustos Galerije dr. Vinka Perčića od 2007. godine. Koliko ste zadovoljni dosadašnjom realizacijom plana i programa što ste ga, dolazeći na ovu dužnost, postavili sebi za cilj?
Mogu reći kako sam uglavnom zadovoljan. Sve koncepcijske nedoumice na relaciji ravnatelj – upravni odbor, koje su bile prisutne početkom 2007. godine, vremenom su riješene. Stalni postav i zastupljeni umjetnici u legatu mogu se vidjeti u vremenu između projekata, u zimskom razdoblju s kraja i početka godine, kao i cijelu ljetnu sezonu.
Umjetnici koje sam pozivao rado su se odazivali, a bili su zadovoljni organizacijom i konceptom galerije, te ponajviše iznenađeni velikom posjećenošću svojih izložaba. Na internetskoj stranici galerije postoji i formular za prijave, koji je popunio znatan broj zanimljivih umjetnika međunarodne karijere, tako da ćemo u 2010. godini održati kontinuitet i kvalitetu rada.
Ono što bi se moralo poboljšati su prije svega tehnički uvjeti za izlaganje, a to se odnosi na nove investicije uređenja interijera.  
HR: U protekle dvije i pol godine galerija je ugostila niz zanimljivih izlož‍aba autora iz Srbije, Hrvatske, Slovenije, Italije, kao i više prezentacija i predavanja iz područja suvremene umjetnosti. Prema vašim iskustvima, kako lokalna publika reagira na umjetničke prakse koje svojom programskom koncepcijom promovirate?
Osobno sam na početku mandata glede ovoga imao i najviše nedoumica, ali sam istodobno vjerovao kako za suvremenu umjetnost u Subotici ima prostora i zahvalne publike, što se veoma brzo pokazalo točnim, gdje je ukupan broj posjeta od druge polovice 2007., u kojoj su realizirane četiri izložbe, iznosio oko 400, a da bi u 2009. godini zabiljež‍ili preko 2500 posjeta za osam projekata.
Istaknuo bih pritom i kako galerija ima samo troje zaposlenih: direktora-kustosa, koordinatoricu općih poslova i čuvara. 
HR: Poznato je kako je suvremena vizualna umjetnost skupa. Koliko u tom smislu jedna galerija u siromašnoj tranzicijskoj zemlji, kakva je Srbija, mo‍že ponuditi kvalitetne programe?
U Srbiji, pa i u cijeloj regiji, situacija je slična, ali ne možemo kulturu sagledati zaobilazeći opća stanja u društvu. Smatram kako novca u kulturi ima, ali se često usmjeri na pogrešne stvari.
Zanimljivi i dobri projekti postoje, a oni dosta ovise o pojedinačnim inicijativama i entuzijazmu, tako da ne bih govorio o galerijama nego o ljudima, jer ne čine automatski ustanove i institucije u kulturi zaposlene dobrim kustosima, umjetnicima, likovnim teoretičarima i slično, nego je situacija upravno suprotna – ljudi svojim radom čine dotičnu ustanovu manje ili više kvalitetnom.
HR: Galerija dr. Vinka Perčića ostvaruje suradnju s više relevantnih ustanova u Srbiji i regiji koje se bave suvremenom umjetnošću. Kako vidite poziciju Galerije dr. Vinka Perčića u okvirima lokalne, ali i državne umjetničke scene?
O tome najbolje govore imena gostujućih umjetnika. Galerija je u ove dvije i pol godine veoma brzo ušla u regionalnu mre‍žu suvremene umjetnosti, projekti i sadr‍žaji se razmjenjuju, kao i umrežavanje tj. iniciranje dijaloga: povezivanje različitih centara u regiji kroz izravnu komunikaciju i zajedničku aktivnost između umjetničkih organizacija koje svojim djelatnostima doprinose uspostavljanju preko potrebne tolerancije, razumijevanja, povjerenja, suradnje koje predstavljaju prve korake u pripremi loklanih zajednica i regija za europske integracije.
Također je bitan segment i demetropolizacija, tj. uspostavljanje novih sustava kulturne razmjene, koja nije centralizirana u metropoli, gdje se aktiviranjem manjih sredina i upoznavanjem sa suvremenom umjetničkom produkcijim pozicionira nova uloga umjetnosti i kulture u njihovom javnom životu.  
HR: Po pitanju obradbe legata galerije (oko 500 eksponata - slika, crteža, primijenjenih umjetnosti i predmeta iz radne sobe i iz ostalih prostorija dr. Vinka Perčića), dosad su priređene izložbe slika Ivana Tikvickog Pudara (svibanj 2007.) i Stipana Kopilovića (listopad 2007.), a trenutačno je u tijeku izložba »Slikarstvo između dvaju ratova 1917.-1941.«…
Jednom ili dva puta godišnje organiziramo izložbe umjetnika zastupljenih u legatu galerije. Za izložbu koja je u tijeku odabrana su djela umjetnika koji su djelovali između dvaju svjetskih ratova, a  to su: Árpád G. Balázs, Elemér Csincsák, Stipan Kopilović, Jelena Čović, Béla Farkas, Géza Hodi, Mirko Horvatski i dr. Oko pripremanja ove izložbe pomogao nam je povjesničar umjetnosti Bela Duranci.
HR: Značajniji dio zbirke kolekcionara dr. Vinka Perčića, stjecajem okolnosti poklonjen je Gradu Zagrebu i pohranjen je u Klovićevim dvorima. Postoje li šanse da djela iz te zbirke u nekoj skorijoj budućnosti budu predstavljena izložbom u Subotici, budući da je takav projekt ranije najavljivan?
S obzirom da je nedavno obilježena dvadesetogodišnjica smrti dr. Vinka Perčića, u suradnji sa Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata i Klovićevim dvorima u Zagrebu, nastojali smo organizirati izložbu djela iz toga segmenta zbirke, gdje je naša galerija skupa s kustosicom Anom Medić, zaduženom za Perčićevu ostavštinu, odradila stručni dio posla. Odabrana su djela autora kao što su: Vlaho Bukovac, Josip Račić, Vladimir Becić, Oskar Herman, Milivoj Uzelac, Krsto Hegedušić, Marino Tartaglia, Milan Konjović, Petar Lubarda, Josip Generalić, Ferdinand Kulmer, Bogumil Karlavaris i dr. Treba napomenuti kako su ovakve izložbe veoma skupe, tako da je Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata u suradnji s drugim institucijama hrvatskog predznaka trebao osigurati financijsku potporu i logistiku. Međutim, sredstava za ovaj projekt nije bilo, tako da on sada stoji i čeka neka bolja vremena.
HR: Koji su planovi rada galerije za 2010. godinu?
Za izlagačku sezonu 2010. u Galeriji dr. Vinko Perčić u Subotici odabrano je osam umjetnika s kojima će biti pojedinačno dogovoreni termini. Izlagat će: Vlastica Delimar, Slaven Tolj, Sandro Đukić, Zlatko Kopljar, Milica Tomić, Zoran Naskovski, Milica Rakić, Vladimir Nikolić, a u pregovorima sam s Muzejom suvremene umjetnosti Vojvodine oko zajedničkog financiranja izložbe Kristijana Kožula i s novosadskom Galerijom »Zlatno oko«, gdje bi preuzeli djela grafika Knifera, Srneca, Dobrovića...
HR: Za kraj razgovora dotaknimo se i vašeg umjetničkog stvaralaštva. Ove ste godine sudjelovali na Baranjskoj umjetničkoj koloniji na Zelenom otoku u Batini, te izlagali na zagrebačkom Max Art Fest-u, 38. novosadskom salonu, a nedavno i na »Salonu umjetnosti Pančeva 2009.«…
U Pančevu se može reći da je bila samostalna izložba, jer je sudjelovalo dvoje umjetnika i jedan projekt Radionice »VacuumPack« iz Sombora. »Salon umjetnosti Pančeva« ove je godine nosio naziv »Blind date« i sudjelovalo se po pozivu kustosice Suzane Vuksanović iz MSUV-a. Tako sam za ovu priliku radio umjetničku instalaciju, dok sam na 38. novosadski salon pod nazivom »Mikro Manevar«, također po pozivu, sudjelovao s dvama crtežima-slikama.
Instalaciju koju sam izložio u Pančevu subotička je publika mogla vidjeti 2005. godine u Modernoj galeriji »Likovni susret«. Rad se bavi promjenom motorike tijela i neurokinetike posjetitelja, gdje odnos inteziteta i brzine percepcije ovisi o njihovoj sposobnosti slobodnog kretanja u prostoru, zaustavljajući se u točkama, definiraju svoje vlastite vektore kreirajući svoj oblik i ritam. Pasivno promatranje u otkazanosti pokreta navodi nas da instalaciju promatramo kao prostorni crtež, ali ako preskočimo liniju lanca, određujemo novi dinamički potencijal i volumen afektivne moći angažmana, metalni zvuci odjekuju i čine vibracije u zraku – otvoreni dijalog u neugodnoj atmosferi.
HR: Nakon instalacija, performansa i videa, vratili ste se, uvjetno rečeno, klasičnijem žanru – slici. Kažite nam nešto više o tim radovima?
Godine 2008. započeo sam ciklus crteža-slika u tehnici aqual emajla, auto sprejeva,  uljnih flomastera. Formirajući kombinaciju slučajnosti mrlje i linije s površinom nekog geometrijskog plana otkrivam varijacije kvantiteta svijetlosti, a vrednovanje percipiranih poteza se mijenja u ovisnosti o gustoći zraka koju prekriva. Istražujući taj prostor između, rastvara se dimenzionalna ograničenost slike, ona se uključuje u urbanizam, gdje raspon linearnog i volumenskog određuje ne samo površinu slike, već uvjetuje i njezinu skulpturalnost. Sintetizirajući dvije različite poetike, nastajući u nekoj vrsti paradoksalnog jedinstva suprotnosti: s jedne je strane izražen urbani kaos vidljivog, dok je s druge njegova kaotičnost upravo suspregnuta i kao takva eksponira nove komunikacijske modele u novoj mogućoj gradaciji i socijalizaciji. Bez obzira na apstraktan sadržaj, crteži-slike posreduju i čiste kodove koji se mogu transformirati u neku konkretnu naraciju, gdje struktura svijesti poništava romantične predrasude da su dojmovi zbrka a logika red.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika