Diljem Vojvodine

Subotica koja nestaje: Kuća Vece (Felixa) Stipića – Somborski put 36

Subotica koja nestaje: Kuća Vece (Felixa) Stipića – Somborski put 36

Zanatska vještina kojom su tornjići izvedeni prije sto godina vrhunac je savršenstva, dok su današnje izvedbe redovito bez potrebne kvalitete, pa tornjevi umjesto najreprezentativnijega dijela kuće postaju njezin ružniji dio

 

 

Kuća na Somborskom putu na broju 36, jedna je u nizu kuća koja je pripadala nekome od članova obitelji Stipić i bila dio čuvenog »Stipić kraja« na Somborskom putu i u njegovoj okolici. U tekstu o kući na broju 34 već je rečeno da su parcele na kojima se danas nalaze kuće 34 i 36 bile sastavnim dijelom jedinstvene parcele 1838. godine, kada se na njoj nalazila jedna seoska kuća zabatom orijentirana prema ulici, na mjestu današnje kuće pod brojem 36, koja je pripadala Vranji Đukiću. 

dr. Viktorija Aladžić 

Opširnije u tiskanom izdanju i u internetskom izdanju za pretplatnike

Tags:

  • #Stipić
  • #AladžićStipić
  • #Aladžić
Najave

15. 12. - 28. 12. Godišnja kolektivna izložba slika Croarta

H. R. | 28. prosinca 2025.

Hrvatska likovna udruga Croart organizira redovitu godišnju izložbu slika svojih članova i gostiju nastalih na Umjetničkoj koloniji Panon 2025

31. 01. »Veliko prelo 2026.« u Subotici

H. R. | 31. siječnja 2026.

HKC Bunjevačko kolo organizira Veliko prelo 2026. koje će biti održano u subotu, 31. siječnja 2026., u dvorani Tehničke škole Ivan Sarić u Subotici, s početkom u 20 sati. Doček gostiju je od 19 do 20 sati, kada počinje službeni dio programa. 

07. 02. Gupčev bal u Tavankutu

H. R. | 7. veljače 2026.

HKPD Matija Gubec organizira XVII. Gupčev bal, koji će se održati 7. veljače 2026. godine u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu. Gosti se očekuju od 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se TS Biseri iz Subotice te TS Astal iz Požege.