Sport

Priča o fotografiji: Kad braća zasviraju

Priča o fotografiji: Kad braća zasviraju

Svirali smo u bircuzima, najdulje kod bać Đure i kod Volfa. Svirali smo i na svadbama, balovima, a poslije velikoga rata i u Omladinskom domu na igrankama, kaže dida Ivan

 

 

Obiteljski album Kate Jakšić iz Sonte čuva pravo malo blago u vidu starih fotografija. Svaka od njih svjedoči o segmentu prošlosti koja nigdje nije zapisana, osim u baka Katinom srcu i sjećanjima. Svaka od njih dio je bogate tradicije sonćanskih Šokaca. Listanje ovoga albuma vraća nas u događanja koja su po godinama tako blizu, a tako daleko. Pogled nam se nesvjesno zaustavlja, a prsti prestaju dalje prebirati po listovima.
S fotografije nas zagonetno promatraju petorica bećara s glazbalima u rukama.
»Ovo su moj otac i stričevi. Neposredno prije, u vrijeme i poslije Drugog svjetskog rata bili su najpoznatiji i najpopularniji orkestar u Sonti. Nisu imali neki poseban naziv, ljudi su ih zvali jednostavno Mrvicini svirači«, priča baka Kata i toplim pogledom, punim ljubavi, miluje fotografiju.

Ivan Andrašić

Opširnije u tiskanom izdanju i u internetskom izdanju za pretplatnike

Tags:

  • #Sonta
  • #tamburašiSonta
  • #tamburaši
Najave

17. 02. Surčinske mačkare

H. R. | 17. veljače 2026.

Hrvatska čitaonica Fischer iz Surčina organizira u utorak 17. veljače mačkare u svojim prostorijama (prostorije Župe Presvetog Trojstva u Surčinu, Vojvođanska 283). Mačkare počinju u 18 sati, a bit će organizirana i tombola.

19. 02. Predstavljanje knjige poezije Miljokaz vlastitosti Katarine Čeliković

H. R. | 19. veljače 2026.

Hrvatska čitaonica Subotica priređuje predstavljanje pjesničke zbirke Miljokaz vlastitosti Katarine Čeliković u četvrtak, 19. veljače s početkom u 18 sati u Gradskoj knjižnici Subotica.

20. 02. 78. Znanstveni kolokvij ZKVH-a: O morfologiji govora Hrvata Bunjevaca u Donjem Tavankutu

H. R. | 20. veljače 2026.

Uoči Međunardnog dana materinskog jezika Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata organizira 78. znanstveni kolokvij na temu O morfologiji govora Hrvata Bunjevaca u Donjem Tavankutu, koji će se održati u petak 20. veljače s početkom u 18 sati u Galeriji Prve kolonije naive u tehnici slame u Donjem Tavankutu (Marka Oreškovića 3).

30.01. - 01.06. Snimi kratki film mobitelom o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

(ZKVH) | 1. lipnja 2026.

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata raspisuje nagradni natječaj za učenike srednjih škola

SNIMI KRATKI FILM MOBITELOM O MATERIJALNOJ KULTURNOJ BAŠTINI HRVATA U SRBIJI 

Predstavite materijalnu kulturnu baštinu svoje sredine!

Natječaj traje od 30. siječnja 2026. do 1. lipnja 2026.