Društvo

Potpora će biti nastavljena

Potpora će biti nastavljena

Predsjednik Pokrajinske vlade Igor Mirović primio je 2. lipnja predsjednicu Hrvatskog nacionalnog vijeća Jasnu Vojnić. Na sastanku je bilo riječi o više važnih tema za hrvatsku zajednicu poput scene na hrvatskom jeziku u subotičkom narodnom kazalištu, financiranja projekata hrvatske zajednice, kadrovskog osnaživanja Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata, jezične stručnosti komisije ispita za licencu, uključivanja u komunikaciju prekograničnih projekata, uključivanja u upravljačke strukture u okviru razvoja Muzejske jedinice u Baču te potpore završetku obnove rodne kuće Josipa bana Jelačića.

Sugovornici su se suglasili kako Pokrajinska vlada i HNV imaju dobru suradnju, s akcentom na ovlastima kulture i informiranja.

»Pokrajinska vlada kontinurano pruža podršku očuvanju i razvoju identiteta svih nacionalnih manjina u Vojvodini«, izjavio je Mirović i dodao da će ta podrška biti nastavljena i u godinama pred nama.

Predsjednica Vojnić zahvalila je na realiziranim aktivnostima poput više uposlenih u hrvatskoj redakciji na Radio-televiziji Vojvodine kao i uvrštenom Hrvatskom školskom centru u mrežu srednjih škola u AP Vojvodini. Izrazila je uvjerenje da će suradnja biti unaprijeđena i intenzivirana na projektima od značaja za hrvatsku nacionalnu manjinu. Također, ovom prilikom Vojnić pozvala je premijera Mirovića na svečano otvaranje Hrvatske kuće – sjedišta hrvatskih profesionalnih institucija u Srbiji.

H. R.


 

Najave

04. 08 - Hodočašće „Hod prema Majci“

H. R. | 4. kolovoza 2026.

Udruga mladih „Prijatelji nade“ organizira 4. kolovoza hodočašće „Hod prema Majci 2026.“

10. 08 - 14. 08. - XIX. Etnokamp Hrvatske čitaonice

H. R. | 14. kolovoza 2026.

Hrvatska čitaonica Subotica organizira XIX. Etnokamp za učenike osnovnoškolske dobi, koji će biti održan od 10. do 14. kolovoza u župi sv. Roka u Subotici.

25. 07. - 16. 08. - Proštenja u svetištu Gospe Tekijske

H. R. | 16. kolovoza 2026.

U Biskupijskom svetištu Gospe Tekijske kod Petrovaradina od 25. srpnja do 16. kolovoza bit će održana misna slavlja u povodu Malih i Velikih Tekija, Preobraženja, Velike Gospe i blagdana sv. Roka.

15. 05. - 26. 09. - Tavankutsko kulturno lito

H. R. | 26. rujna 2026.

Hrvatsko kulturno-prosvjetno društvo »Matija Gubec« i Galerija Prve kolonije naive u tehnici slame iz Tavankuta i ove godine priređuju tradicionalnu manifestaciju »Tavankutsko kulturno lito« i u okviru nje brojne događaje koji su počeli sredinom svibnja i traju do kraja rujna.