Društvo

Za Žigmanova otključan

Za Žigmanova otključan

U prošlome broju našega tjednika (od 8. studenoga) tematizirali smo pitanje zašto Dom kulture u Tavankutu, pola godine nakon završetka radova, još uvijek nije otvoren. Nadležni iz Mjesne zajednice (MZ) Tavankut i lokalne samouprave nisu nam dali konkretan odgovor, kao ni informaciju kada se planira otvorenje. Također, od istih nam nije dopušten ni ulazak u sam objekt, na što je nakon objavljivanja teksta reagirao narodni zastupnik u Skupštini Srbije, predsjednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini Tomislav Žigmanov.

S obzirom na to da je nakon sastanka Žigmanova i tadašnjeg srbijanskog premijera, sada predsjednika Aleksandra Vučića 2018. godine donešena odluka o renoviranju Doma, Žigmanov je u petak, 8. studenoga, zatražio da mu se otključaju vrata prostorija što je uz prisustvo zamjenika predsjednika Mjesne zajednice Tavankut Radovana Vučkovića i učinjeno.

Nakon obilaska prostorija Žigmanov je izrazio zadovoljstvo što je Dom dovršen, ali i očekivanje da bude u skorije vrijeme otvoren.

»Dom je obnovljen po svim standardima. Ima nekoliko tehničkih nedostataka koje je vrlo lako moguće razriješiti. U ime DSHV-a, stranke koja je inicijator obnove na temelju dogovora s predsjednikom Republike, tada predsjednikom Vlade Aleksandrom Vučićem mogu reći da smo ovaj posao uspješno priveli kraju. Ono što očekujemo jest da se relativno brzo odredi vrijeme kad će on biti u funkciji, jer Dom ako nije stavljen na raspolaganje kulturnim, društvenim i drugim potrebama žitelja Tavankuta nema svoj smisao i svrhu«, rekao je Žigmanov.

Podsjetio je Žigmanov i da Dom nije u funkciji 15 godina te da je na činjenicu da naselje koje ima više od 4.000 stanovnika nema ni jedan dom kulture Vučić reagirao promptno – osiguravši sredstva preko proračuna Pokrajine i Grada Subotice.

Predsjednik MZ Radovan Vučković nije htio dati izjavu za medije, a član Savjeta MZ Tavankut u ime DSHV-a Tome Vojnić Mijatov rekao je da na otvorenje čekaju svi stanovnici Tavankuta, a naročito oni koji bi ga koristili. Prema njegovoj procjeni, aktivnih korisnika bilo bi nekoliko stotina.

»Postoji velika potreba za domom – i kulturna i politička i svaka druga aktivnost je vrlo velika u Tavankutu. Imamo dva kulturno-umjetnička društva, školu koja je vrlo aktivna i udruženja poput vatrogasaca, lovaca i ribolovaca, boračke organizacije...«

J. D. B.

Najave

15. 12. - 28. 12. Godišnja kolektivna izložba slika Croarta

H. R. | 28. prosinca 2025.

Hrvatska likovna udruga Croart organizira redovitu godišnju izložbu slika svojih članova i gostiju nastalih na Umjetničkoj koloniji Panon 2025

31. 01. »Veliko prelo 2026.« u Subotici

H. R. | 31. siječnja 2026.

HKC Bunjevačko kolo organizira Veliko prelo 2026. koje će biti održano u subotu, 31. siječnja 2026., u dvorani Tehničke škole Ivan Sarić u Subotici, s početkom u 20 sati. Doček gostiju je od 19 do 20 sati, kada počinje službeni dio programa. 

07. 02. Gupčev bal u Tavankutu

H. R. | 7. veljače 2026.

HKPD Matija Gubec organizira XVII. Gupčev bal, koji će se održati 7. veljače 2026. godine u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu. Gosti se očekuju od 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se TS Biseri iz Subotice te TS Astal iz Požege.