Kultura

U slavu glumačkog izričaja

Od 23. do 26. listopada održan je 7. Festival hrvatskog filma – Festival filmske glume u Beogradu. Tijekom četiri festivalske večeri u Art kinu Kolarac prikazano je više od dvadeset dugometražnih i kratkih filmova različitih žanrova i razdoblja. U pitanju su raznoliki filmski glasovi i poetike, od retrospektiva klasika do suvremenih ostvarenja koja hrabro propituju našu svakodnevicu.
Manifestacija je otvorena projekcijom drame Tragovi u režiji Dubravke Turić (hrvatskog kandidata za Oscara 2023. godine), a prve večeri prikazani su još film za djecu Duh u močvari redatelja Branka Ištvančića i glazbeni dokumentarac Lutajuća srca – Arhiv emocija Olivera Paunovića. Tijekom trajanja festivala publika je, među ostalim, imala prilike vidjeti i ostvarenja kao što su: Božji gnjev redatelja Kristijana Milića, Comic Sans Nevia Marasovića, Balkanika Marina Mamuze, Otmica Mihaela Kuzmičića, Ljeto iza nas Mie Bujan i Dorotee Ilečić Sever, Stigme u režiji Zdenka Jurilja...

Glumačke nagrade

Festival je nastao iz ranije Smotre hrvatskog filma u Beogradu, a fokus je sada, uz jačanje kinematografskih veza, na umjetnosti glumačkog izričaja. U okviru festivala prvi su put dodijeljena priznanja za najbolja glumačka ostvarenja, koja su nagrađenima uručena na ceremoniji otvorenja. 
Nagrada za najbolju glavnu žensku ulogu uručena je Mariji Škaričić za ulogu Ane u filmu Tragovi, dok je nagrada za najbolju glavnu mušku ulogu dodijeljena Ivi Krešiću za ostvarenje u filmu Božji gnjev. Za najbolju sporednu žensku ulogu priznanje je pripalo Lani Barić za ulogu Vere također u filmu Tragovi, kao i Nikši Butijeru za najbolju sporednu mušku ulogu (Jozo) u istom filmu.
Kada je riječ o filmovima kratkoga metra, Dorotea Ilečić Sever i Mia Bujan nagrađene su za najbolju žensku ulogu Nine i Vite u kratkom filmu Ljeto iza nas, a Ivan Simon dobio je priznanje za ulogu Kičme u filmu Otmica.
Stručni žiri radio je u sastavu: Stevan Lutovac, glumac i filmski redatelj, Ivica Vidanović, producent i redatelj, Andrijana Vicković, glumica i produentica i Branka Bešević Gajić, filmska redateljica.
Također, dodijeljena su i priznanja za potporu festivalu, promicanje hrvatske kulture i umjetnosti u inozemstvu te međunarodnu suradnju u području filma.
Umjetnost koja približava

Umjetnička ravnateljica i selektorica festivala je filmska redateljica Branka Bešević Gajić, a producentica i ravnateljica glumica Andrijana Vicković.
»Festival sam pokrenula iz potrebe da filmskim jezikom progovorim o pitanjima identiteta i pripadnosti jer i sama dolazim iz prostora koji uvijek traži svoje mjesto između granica«, kaže Branka Bešević Gajić.
»Važno nam je da se publici predstavi suvremena hrvatska kinematografija, da se kroz filmove povežemo i dublje spoznamo sebe, ali i druge. Festival spaja autore, publiku i prostore, stvara mogućnost zajedničkog promišljanja i otvaranja prema svijetu oko nas i pruža priliku da se kroz umjetnost približimo jedni drugima. Svaka uloga, svaki kadar, svaka emocija – dokaz su da film i gluma nadilaze granice, jezik i prostor«, dodaje ona. 
Festival  hrvatskog filma u Beogradu organizira produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji s produkcijom Cinnerent iz Beograda, uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra. 
D. B. P.

Najave

13. 02. Prelo mladeži u Subotici

H. R. | 13. veljače 2026.

Prelo mladeži bit će održano u petak, 13. veljače, u dvorani Dukat (Velebitska 31) u Subotici. Početak je u 20 sati. Goste će zabavljati ansambl Ruže. 
 

14. 02. Solistički koncert na orguljama

14. veljače 2026.

U subotu, 14. veljače u bazilici sv. Terezije Avilske u Subotici s početkom u 20 sati održat će se Solistički koncert na orguljama koji će izvesti Alen Kopunović Legetin.

14. 02. Petrovaradinski karneval

H. R. | 14. veljače 2026.

HKPD Jelačić organizira Petrovaradinski karneval, koji će biti održan u subotu, 14. veljače, s početkom u 13 sati. Karnevalska kolona, kako navode organizatori, kreće od ulaza u Molinarijev park.

15. 02. Prelo sićanja 2026.

H. R. | 15. veljače 2026.

Hrvatski kulturni centar Bunjevačko kolo i Katoličko društvo Ivan Antunović iz Subotice organiziraju 16. Prelo sićanja koje će biti održano u nedjelju, 15. veljače.

14. 02. – 15. 02. Mačkare u Golubincima

H. R. | 15. veljače 2026.

Mačkare 2026. bit će održane 14. i 15. veljače u Golubincima, u organizaciji mjesnog HKPD-a Tomislav. 

19. 02. Predstavljanje knjige poezije Miljokaz vlastitosti Katarine Čeliković

H. R. | 19. veljače 2026.

Hrvatska čitaonica Subotica priređuje predstavljanje pjesničke zbirke Miljokaz vlastitosti Katarine Čeliković u četvrtak, 19. veljače s početkom u 18 sati u Gradskoj knjižnici Subotica.

30.01. - 01.06. Snimi kratki film mobitelom o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

(ZKVH) | 1. lipnja 2026.

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata raspisuje nagradni natječaj za učenike srednjih škola

SNIMI KRATKI FILM MOBITELOM O MATERIJALNOJ KULTURNOJ BAŠTINI HRVATA U SRBIJI 

Predstavite materijalnu kulturnu baštinu svoje sredine!

Natječaj traje od 30. siječnja 2026. do 1. lipnja 2026.