Kultura

Istraživanje puno izazova

Istraživanje puno izazova
Može li proučavanje obiteljske povijesti i danas biti aktualno?, bila je tema 39. znanstvenog kolokvija Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata, koji je održan u utorak 15. rujna u prostorijama Zavoda u Subotici. Uvodničar je bio Lajčo Perušić, autor knjige  Tragovima predaka – Povijest loze Perušić  objavljene prošle godine u Zagrebu. 
 
Perušić je rođen u Subotici, gdje je završio osnovnu i srednju školu. Nakon toga odlazi u Zagreb, gdje, završivši studij, ostaje živjeti i raditi. Radni vijek proveo je kao turistički menadžer. Iako već desetljećima živi u Hrvatskoj, kontinuirano je povezan sa zavičajem, ne samo putem svojih književnih radova (pjesama i kratkih priča), već i kao publicist, te kao kulturni djelatnik, odnosno član Društva vojvođanskih i podunavskih Hrvata u Zagrebu i Udruge za potporu bačkim Hrvatima u Hrvatskoj. 
Isplati se istraživati
Lajčo Perušić je na kolokviju govorio o načinima na koje je dolazio do podataka za potrebe knjige Tragovima predaka – Povijest loze Perušić, kao i o izazovima s kojima se susretao tijekom istraživanja povijesti vlastite obitelji. Na početno pitanje o aktulanosti ovakvoga istraživačkog pothvata, Perušić je kazao: »Ne znam koliko je to danas popularno, ali se svakako isplati istraživati jer svatko voli čuti nešto o svojim korijenima, o svojim precima.« 
 
D.B.P.
 
Opširnije u tiskanom izdanju

Tags:

  • #Znanstveni kolokvij ZKVH-a o proučavanju obiteljske povijesti
  • #Znanstveni kolokvij ZKVH-a o proučavanju obiteljske povijesti
  • #
Najave

31. 01. »Veliko prelo 2026.« u Subotici

H. R. | 31. siječnja 2026.

HKC Bunjevačko kolo organizira Veliko prelo 2026. koje će biti održano u subotu, 31. siječnja 2026., u dvorani Tehničke škole Ivan Sarić u Subotici, s početkom u 20 sati. Doček gostiju je od 19 do 20 sati, kada počinje službeni dio programa. 

07. 02. Gupčev bal u Tavankutu

H. R. | 7. veljače 2026.

HKPD Matija Gubec organizira XVII. Gupčev bal, koji će se održati 7. veljače 2026. godine u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu. Gosti se očekuju od 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se TS Biseri iz Subotice te TS Astal iz Požege.