Diljem Vojvodine

Bolji zakon, brža restitucija

Bolji zakon, brža restitucija
Udruga za povrat imovine u Somboru nastavit će se zalagati za materijalnu restituciju, jer kako kažu državne imovine više je nego što traže nekadašnji vlasnici i njihovi nasljednici 
Agencija za restituciju bivšim vlasnicima u Somboru vratila je sada oko 390 hektara zemlje, 31 lokal, devet zgrada, 740 četvornih metara građevinskog zemljišta. Na rad Agencije za restituciju u čijoj je nadležnosti vraćanje oduzete imovine bivši vlasnici nemaju većih primjedbi, ali se zalažu za izmjenu postojećeg zakona kako bi se omogućilo da cjelokupna oduzeta imovina bude vraćena u naturi. »Brat i ja smo u postupku restitucije tražili zemlju i lokal. Bez odvjetnika sam prikupila svu dokumentaciju i predala u svibnju 2012. godine. Već u listopadu sam imala zakazanu raspravu i poslije je sve išlo kako treba. Nije mi vraćena još sva zemlja, jer po Zakonu može se vratiti ona zemlja koju je država unijela u komasaciju i koju je iznijela iz komasacije, tako da potražujemo zemlju koja je u postupku komasacije otišla fizičkim licima«, kaže Dora Gabrovšek. »Ostaje to naše zalaganje, ali ovaj put zajedno s Agencijom za restituciju i Mrežom za restituciju za materijalnu supstituciju. Tražimo da ukoliko ne može biti vraćena ina imovina koja je oduzeta bude izvršena supstitucija i bivši vlasnici nadoknađeni nekom drugom imovinom. Zemlje ima najmanje tri puta više nego što traže bivši vlasnici«, kaže odvjetnik Đuro Bošnjak, dopredsjednik Udruge građana za povrat oduzete  kaže da je u Somboru. 

Tags:

  • #Udruga za povrat imovine u Somboru
  • #restitucijaUdruga za povrat imovine u Somboru
  • #restitucija
Najave

04. 08 - Hodočašće „Hod prema Majci“

H. R. | 4. kolovoza 2026.

Udruga mladih „Prijatelji nade“ organizira 4. kolovoza hodočašće „Hod prema Majci 2026.“

10. 08 - 14. 08. - XIX. Etnokamp Hrvatske čitaonice

H. R. | 14. kolovoza 2026.

Hrvatska čitaonica Subotica organizira XIX. Etnokamp za učenike osnovnoškolske dobi, koji će biti održan od 10. do 14. kolovoza u župi sv. Roka u Subotici.

25. 07. - 16. 08. - Proštenja u svetištu Gospe Tekijske

H. R. | 16. kolovoza 2026.

U Biskupijskom svetištu Gospe Tekijske kod Petrovaradina od 25. srpnja do 16. kolovoza bit će održana misna slavlja u povodu Malih i Velikih Tekija, Preobraženja, Velike Gospe i blagdana sv. Roka.

15. 05. - 26. 09. - Tavankutsko kulturno lito

H. R. | 26. rujna 2026.

Hrvatsko kulturno-prosvjetno društvo »Matija Gubec« i Galerija Prve kolonije naive u tehnici slame iz Tavankuta i ove godine priređuju tradicionalnu manifestaciju »Tavankutsko kulturno lito« i u okviru nje brojne događaje koji su počeli sredinom svibnja i traju do kraja rujna.