Društvo

Blagoslov žita

Blagoslov žita
 
Na blagdan sv. Marka evanđeliste, započela je ovogodišnja Dužijanca. Prva manifestacija u nizu počinje blagoslovom mladog žita, odnosno molitvom i pouzdanjem u Božju providnost. Misno slavlje u župnoj crkvi sv. Marka u Žedniku predvodio je mons. dr. Andrija Anišić, predsjednik UBH Dužijanca uz koncelebraciju preč. Željka Šipeka, preč. Julija Bašića i preč. Attile Zsellera, te svećenike subotičke biskupije. Nakon svete mise, po već ustaljenom obredu, procesija je krenula prema njivi gdje se obavio obred blagoslova žita. Njiva se nalazi na putu prema Žedniku, a tijekom procesije, od crkve do njive pjevale su se litanije svih svetih. Sam čin blagoslova obavio je tamošnji župnik preč. Željko Šipek. Kako tradicija nalaže, vjernici su ubrali po nekoliko stručaka mladog žita, koji se čuva zadiveno za svetnjaču, sve dok ga ne zamijeni blagoslovljeni klas s Dužijance.
 
Domaćini njive na kojoj je obavljen blagoslov su Stipan i Blaženka Šarčević, a ujedno oni će biti i domaćini Natjecanja risara koje će biti održano na istoj njivi po ustaljenom programu 11. srpnja. 
U subotu vjernici su zazvali Božju pomoć na naše usjeve, a na rodu će zahvaliti na središnjoj proslavi (9. kolovoza) Dužijance koja je kao manifestacija zahvala Bogu i pohvala čovjeku. 
 
H. R. 

Tags:

  • #Početak Dužijance 2015.
  • #Početak Dužijance 2015.
  • #
Najave

15. 05. - 26. 09. Tavankutsko kulturno lito

H. R. | 26. rujna 2026.

Hrvatsko kulturno-prosvjetno društvo »Matija Gubec« i Galerija Prve kolonije naive u tehnici slame iz Tavankuta i ove godine priređuju tradicionalnu manifestaciju »Tavankutsko kulturno lito« i u okviru nje brojne događaje koji su počeli sredinom svibnja i traju do kraja rujna.