Diljem Vojvodine

Figurice od gline bračnog para Štrangarić

Figurice od gline  bračnog para Štrangarić
Marija i Julije Štrangarić dva desetljeća pravili su božićne figurice od gline * Njihove vješte ruke napravile su nekoliko tisuća figurica, koje su uglavnom prodavali na somborskoj tržnici 
 
Uz figure Isusa, Marije, Josipa, tri kralja jedan od simbola Božića su i božićne ovčice i pastiri. Danas tek rijetki prave te božićne ovčice, a nekada su ovčice s drvenim nogama u krznu, psići od gline i pastiri na magarcu bili nezaobilazni kod svakog božićnog bora. Prebirajući po svojim ovčicama uoči ovog Božića vidim da je ponekoj slomljena noga, da se psiću odlomilo uho, pastiru negdje izgubio štap, pa pomislih da bi valjalo za ovaj Božić kupiti nove ovčice. Ali gdje? Bavili se još tko time? Umjesto odgovora sjeti me to na priču iz lokalnog tjednika  od prije dvije godine o Mariji i Juliju Štrangariću koji su skoro dva desetljeća  pravili božićne ovčice i pastire i prodavali ih na somborskoj tržnici. Pomislih potražit ću ih, mogla bi ti ispati jedna zanimljiva priča.
Zlata Vasiljević
Opširnije u tiskanom izdanju

Tags:

  • #Sombor
  • #Bozic
  • #Julije StrangaricSombor
  • #Bozic
  • #Julije Strangaric
Najave

07. 02. Gupčev bal u Tavankutu

H. R. | 7. veljače 2026.

HKPD Matija Gubec organizira XVII. Gupčev bal, koji će se održati 7. veljače 2026. godine u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu. Gosti se očekuju od 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se TS Biseri iz Subotice te TS Astal iz Požege.

07. 02. Bunjevačko prelo u Zagrebu

H. R. | 7. veljače 2026.

Zajednica protjeranih Hrvata iz Srijema, Bačke i Banata priređuje Bunjevačko prelo u Zagrebu 7. veljače.

07. 02. Pokladni bal pod maskama u Monoštoru Dom kulture, Monoštor

H. R. | 7. veljače 2026.

Kulturno-umjetničko društvo Hrvata Bodrog organizira Pokladni bal pod maskama u subotu 7. veljače u Domu kulture u Monoštoru u 19 sati.

07. 02. IX Šokaćka večer

H. R. | 7. veljače 2026.

HKU Antun Sorgg iz Vajske organizira Šokačku večer koja će biti održana 7. veljače restoranu Bački dvor na jezeru Provala.

15. 02. Prelo sićanja 2026.

H. R. | 15. veljače 2026.

Hrvatski kulturni centar Bunjevačko kolo i Katoličko društvo Ivan Antunović iz Subotice organiziraju 16. Prelo sićanja koje će biti održano u nedjelju, 15. veljače.