Intervju

U Srbiji posluje oko 200 hrvatskih tvrtki

 U Srbiji posluje oko 200 hrvatskih tvrtki
Za deset godina robna je razmjena Hrvatske i Srbije višestruko povećana, a hrvatsko je gospodarstvo u Srbiju uložilo više od 600 milijuna eura. Svoj doprinos toj gospodarskoj suradnji dalo je i Predstavništvo Hrvatske gospodarske komore u Srbiji na čijem je čelu od otvaranja predstavništva Goran Masnec.  
 
 
 
 
HR: Koliki je značaj i kakva je uloga Hrvatske gospodarske komore Beograd u kreiranju poslovne suradnje Hrvatske i Srbije?
 
S ciljem promocije interesa hrvatskog gospodarstva u inozemstvu, na prijedlog Nadana Vidoševića, predsjednika HGK, 2002. godine otvoreno je Predstavništvo HGK u Srbiji. Ideja o osnivanju Predstavništva uslijedila je nakon uspješnog bilateralnog susreta predstavnika 320 hrvatskih i više od 450 srpskih tvrtki u Beogradu 2000. Godine, u organizaciji Hrvatske gospodarske komore i tadašnje Privredne komore Jugoslavije.
Zadatak Predstavništva je hrvatskim tvrtkama olakšati pristup i konkurentnost na tržištu Srbije, pružanjem pravodobnih i kvalitetnih informacija, pronalaženjem potencijalnih partnera i njihovim međusobnim povezivanjem. Također se aktivno uključuje u organizaciju susreta na razini središnjih komora ili županijskih komora iz Hrvatske s regionalnim gospodarskim komorama iz Srbije, predlaže nastup hrvatskih gospodarstvenika na pojedinim sajmovima u Republici Srbiji i svakodnevno odgovara na brojne upite koji stižu od hrvatskih i srpskih gospodarstvenika sve s ciljem unapređenja gospodarskih odnose Hrvatske i Srbije. 
 
Zlata Vasiljević
 
Opširnije u tiskanom izdanju

Tags:

  • #Goran Masnec
  • #Goran Masnec
  • #
Najave

13. 02. Prelo mladeži u Subotici

H. R. | 13. veljače 2026.

Prelo mladeži bit će održano u petak, 13. veljače, u dvorani Dukat (Velebitska 31) u Subotici. Početak je u 20 sati. Goste će zabavljati ansambl Ruže. 
 

14. 02. Solistički koncert na orguljama

14. veljače 2026.

U subotu, 14. veljače u bazilici sv. Terezije Avilske u Subotici s početkom u 20 sati održat će se Solistički koncert na orguljama koji će izvesti Alen Kopunović Legetin.

14. 02. Petrovaradinski karneval

H. R. | 14. veljače 2026.

HKPD Jelačić organizira Petrovaradinski karneval, koji će biti održan u subotu, 14. veljače, s početkom u 13 sati. Karnevalska kolona, kako navode organizatori, kreće od ulaza u Molinarijev park.

15. 02. Prelo sićanja 2026.

H. R. | 15. veljače 2026.

Hrvatski kulturni centar Bunjevačko kolo i Katoličko društvo Ivan Antunović iz Subotice organiziraju 16. Prelo sićanja koje će biti održano u nedjelju, 15. veljače.

14. 02. – 15. 02. Mačkare u Golubincima

H. R. | 15. veljače 2026.

Mačkare 2026. bit će održane 14. i 15. veljače u Golubincima, u organizaciji mjesnog HKPD-a Tomislav. 

19. 02. Predstavljanje knjige poezije Miljokaz vlastitosti Katarine Čeliković

H. R. | 19. veljače 2026.

Hrvatska čitaonica Subotica priređuje predstavljanje pjesničke zbirke Miljokaz vlastitosti Katarine Čeliković u četvrtak, 19. veljače s početkom u 18 sati u Gradskoj knjižnici Subotica.

30.01. - 01.06. Snimi kratki film mobitelom o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

(ZKVH) | 1. lipnja 2026.

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata raspisuje nagradni natječaj za učenike srednjih škola

SNIMI KRATKI FILM MOBITELOM O MATERIJALNOJ KULTURNOJ BAŠTINI HRVATA U SRBIJI 

Predstavite materijalnu kulturnu baštinu svoje sredine!

Natječaj traje od 30. siječnja 2026. do 1. lipnja 2026.