Kolumne

Više nismo »nova« manjina

Više nismo »nova« manjina

 

Danas se u Subotici svečano obilježava deseta obljetnica osnutka Hrvatskog nacionalnog vijeća, najvišeg zastupničkog tijela Hrvata u Republici Srbiji. Podsjetimo, 15. prosinca 2002. godine u Velikoj dvorani Gradske kuće u Subotici održana je elektorska skupština za izbor članova prvog Hrvatskog nacionalnog vijeća. Od ukupno 204 elektora sjednici je prisustvovalo 198 elektora, a izbor članova prvog Vijeća vršen je na osnovi dviju ponuđenih lista. Lista A, koju je predložio Forum hrvatskih institucija i organizacija, dobila je 20 vijećnika, a lista B, koju je predložio Demokratski savez Hrvata u Vojvodini, dobila je 15 članova Vijeća. 
Na elektorskoj skupštini u Subotici 6. lipnja 2010., 132 elektora izabralo je novih 29 vijećnika sadašnjega saziva. I ovoga su puta bile dvije liste: Hrvatska lista – DSHV i hrvatske udruge dr. Slaven Bačić, koja je osvojila 18 vijećničkih mjesta, dok je Hrvatska lista za europsku Srbiju, čiji je nositelj Petar Balažević, osvojila 11 vijećničkih mjesta. Za razliku od prethodnih saziva, kada je otvorena konfrontacija dviju ili više struja bila konstanta, sadašnji saziv bez većih problema i sukobljavanja funkcionira. Je li to znak sloge i jedinstva ili nezainteresiranosti, pokazat će vrijeme. U svakom slučaju, odsustvo otvorenih konflikata, napada i uvreda, koji su obilježavali prethodna razdoblja, relaksiralo je odnose i atmosferu koja je vladala u HNV-u i oko njega. U tom pogledu vidljiva je principijelnost i uspješnost sadašnjeg predsjednika, koji je na početku svog mandata, kao jedno od ključnih načela na kojem će se temeljiti djelovanje, istaknuo kako Vijeće više ne smije biti mjesto gdje će se generirati sukobi i svađe u hrvatskoj zajednici. Svađa više nema, ali i dalje ostaju brojni problemi koje ovo Vijeće treba rješavati u četirima područjima za koja je nadležno – obrazovanju i informiranju na hrvatskom jeziku, te na polju kulture i službene uporabe jezika. Još uvijek nije postignuta puna mjera ravnopravnosti hrvatske manjine s drugim manjinama niti u jednom području. Nakon cijelog desetljeća postojanja najvišeg zastupničkog tijela Hrvata u Republici Srbiji izabranog radi ostvarivanja prava na manjinsku samoupravu, ovom i svim budućim sazivima više nije na raspolaganju opravdanje kako smo »nova« manjina i u fazi konstituiranja kao nacionalna zajednica.  
J. D.
 

Tags:

  • #Uvodnik
  • #Uvodnik
  • #
Najave

18. 01. Susret vertepa i betlemaša u Novom Slankamenu

H. R. | 18. siječnja 2026.

HKPD „Stjepan Radić“ iz Novog Slankamena priređuje u nedjelju, 18. siječnja s početkom u 17 sati susret vertepa i betlemaša pod nazivom „Od Biblije do narodne tradicije“. Susret će se održati u Hrvatskom domu u Slankamenu, Cara Dušana br. 123.

20. 01. Humanitarni koncert Petru na dar

20. siječnja 2026.

U utorak 20. siječnja u dvorani HKC Bunjevačko kolo u Subotici s početkom u 19.30 sati održat će se humanitarni koncert radi prikupljanja novčanih sredstava za liječenje Petra Horvatskog iz Subotice.

31. 01. »Veliko prelo 2026.« u Subotici

H. R. | 31. siječnja 2026.

HKC Bunjevačko kolo organizira Veliko prelo 2026. koje će biti održano u subotu, 31. siječnja 2026., u dvorani Tehničke škole Ivan Sarić u Subotici, s početkom u 20 sati. Doček gostiju je od 19 do 20 sati, kada počinje službeni dio programa. 

31. 01. Marinbal u Lemešu

H. R. | 31. siječnja 2026.

HBKUD Lemeš organizira Marinbal koji će biti održan u subotu, 31. siječnja, u mjesnom Domu kulture s početkom u 20 sati.

07. 02. Gupčev bal u Tavankutu

H. R. | 7. veljače 2026.

HKPD Matija Gubec organizira XVII. Gupčev bal, koji će se održati 7. veljače 2026. godine u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu. Gosti se očekuju od 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se TS Biseri iz Subotice te TS Astal iz Požege.

07. 02. Bunjevačko prelo u Zagrebu

H. R. | 7. veljače 2026.

Zajednica protjeranih Hrvata iz Srijema, Bačke i Banata priređuje Bunjevačko prelo u Zagrebu 7. veljače.

07. 02. Pokladni bal pod maskama u Monoštoru Dom kulture, Monoštor

H. R. | 7. veljače 2026.

Kulturno-umjetničko društvo Hrvata Bodrog organizira Pokladni bal pod maskama u subotu 7. veljače u Domu kulture u Monoštoru u 19 sati.

07. 02. IX Šokaćka večer

H. R. | 7. veljače 2026.

HKU Antun Sorgg iz Vajske organizira Šokačku večer koja će biti održana 7. veljače restoranu Bački dvor na jezeru Provala.