Kultura

Čuvar uspomena na svijet koji nestaje

Čuvar uspomena na svijet koji nestaje

Nakon »Leksikona podunavskih Hrvata Bunjevaca i Šokaca«, koji izlazi već dugi niz godina, u nakladi »Libera editio d.o.o.« iz Zagreba i Hrvatskog akademskog društva iz Subotice izašao je i prvi svezak »Biografskog leksikona Hrvata istočnog Srijema«, kapitalno djelo o srijemskim Hrvatima u Vojvodini, koji su integralni dio hrvatskoga naroda i autohtona zajednica čija prisutnost na tom području kontinuirano traje još od dolaska Južnih Slavena.

 

 

 

Temeljni su ciljevi Leksikona umanjenje dosadašnje praznine dostupnih sadržaja o Hrvatima u Srijemu, proširivanje interesa hrvatske i šire javnosti prema hrvatskoj manjini u
Vojvodini, te osnaženje autorecepcije vlastitog kulturnog naslijeđa Hrvata u Srijemu i Vojvodini i otvaranje novih poglavlja o mjesnom hrvatstvu.
Naime, burne etnodemografske promjene tijekom posljednjega desetljeća prošloga stoljeća koje su rezultirale značajnim smanjenjem broja, a u nekim mjestima i nestajanjem Hrvata u Srijemu, potaknule su pokretanje projekta »Biografski leksikon Hrvata istočnog Srijema« čija je temeljna zadaća memorirati za buduće generacije značaj Srijemaca, napose pripadnika hrvatske nacionalne zajednice, u povijesti, kulturi i društvenom stvaralaštvu uopće. Inicijativa je došla iz Zagreba, iz Zajednice protjeranih Hrvata iz Srijema, Bačke i Banata, a projekt su u Vojvodini podržali Hrvatsko akademsko društvo (dr. Slaven Bačić) i Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata (Tomislav Žigmanov) iz Subotice koji su financijski najviše pripomogli u objavi prvoga sveska Leksikona.
 
Zlatko Žužić
 
Opširnije u tiskanom izdanju

Tags:

  • #Biografski leksikon
  • #Biografski leksikon
  • #
Najave

05. 03. Promocija glazbenog albuma Dugih lampa sjaj

H. R. | 5. ožujka 2026.

U povodu dvostruke obljetnice hrvatskoga klasika, pjesnika i prozaista Vjekoslava Majera (1900. – 1975.), koncem 2025. godine u nakladi Matice hrvatske Subotica objavljen je nosač zvuka pod nazivom Dugih lampa sjaj. Odabrane pjesme Vjekoslava Majera uglazbio je, aranžirao i izveo novosadski kantautor Nemanja Nešić, dok umjetnički spoj književnosti i glazbe prati i knjižica Majerovih pjesama s ilustracijama Ružice Miković Žigmanov.

08. 03. Dan žena u Bačkom Monoštoru

H. R. | 8. ožujka 2026.

KUDH Bodrog iz Bačkog Monoštora organizira u nedjelju, 8. ožujka pješačku poklon turu Monoštorom za žene u povodu Dana žena.

30.01. - 01.06. Snimi kratki film mobitelom o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

(ZKVH) | 1. lipnja 2026.

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata raspisuje nagradni natječaj za učenike srednjih škola

SNIMI KRATKI FILM MOBITELOM O MATERIJALNOJ KULTURNOJ BAŠTINI HRVATA U SRBIJI 

Predstavite materijalnu kulturnu baštinu svoje sredine!

Natječaj traje od 30. siječnja 2026. do 1. lipnja 2026.