Politika

Jasna Vojnić u Saboru upozorila na kršenje prava hrvatske zajednice u Srbiji

Jasna Vojnić u Saboru upozorila na kršenje prava hrvatske zajednice u Srbiji

Saborska zastupnica Jasna Vojnić iznijela je u Hrvatskom saboru stajalište Kluba HDZ-a u kojem je oštro reagirala na, kako je navela, »grubo kršenje prava hrvatske zajednice u Srbiji«, povodom odluke da vrtić u Tavankutu, koji je izgradila Vlada Republike Hrvatske, ne bude isključivo na hrvatskom jeziku.

»Mi smo, nažalost, navikli na puno veće manipulacije, simulacije i poniženja, a ovo je bio posljednji primjer grubog kršenja naših prava«, rekla je Vojnić.

Zastupnica je podsjetila da je hrvatski jezik u službenoj uporabi u Subotici te da hrvatska zajednica ima pravo na obrazovanje na svom jeziku. »Zbog nedostatka kapaciteta ova je Vlada odlučila izgraditi nove vrtiće za hrvatsku zajednicu. Kako Srbija nije imala sredstva to učiniti, Vlada Hrvatske je preuzela obvezu. Dvije godine trajali su radovi – pribavljanje dozvola, izgradnja i opremanje za rad«, podsjetila je.

Prema njezinim riječima, problem je nastao kada je »posljednjeg dana upisa, nakon dvije godine dogovora i pregovora, Hrvatskom nacionalnom vijeću stigao prijedlog odluke da vrtić više neće biti isključivo hrvatski, nego na srpskom i hrvatskom jeziku.«

»Dakle, Srbija taj objekt želi za sebe, na srpskom jeziku«, naglasila je Vojnić.

Prenijela je i izjavu tehničkog direktora Predškolske ustanove u Subotici, koji je na sjednici Skupštine grada rekao:

»Mislili smo da će vrtić koji je izgradila hrvatska vlada biti dan na korištenje kao donacija, ali mi smo ga uzeli u zakup kao svaki drugi objekt u Subotici i on postaje državni objekt. To što je netko ulagao i dao novac – to nas ne zanima.«

»Dakle, Srbija je izdvojila nula eura, Hrvatska je preuzela obvezu i dala novac, a na kraju je Srbija ukinula pravo da se u tom hrvatskom vrtiću odgoj odvija na hrvatskom jeziku. Morate priznati – uistinu bezdušno«, izjavila je zastupnica.

Kao formalni razlog za promjenu, dodala je, navodi se nedostatak kadra na hrvatskom jeziku, što, tvrdi, nije točno. »Imamo tri puta više kadra s licencom, ali su ti ljudi ili dobili otkaz jer su navodno sudjelovali u prosvjedima, ili nisu primljeni, ili su raspoređeni u skupine na srpskom jeziku.«

Vojnić je zaključila da je riječ o »izuzetno nekorektnom potezu« i upozorila na šire posljedice za hrvatsku zajednicu u Srbiji.

»Usuđujem se reći da je to čin koji zaslužuje da se zapitamo ne samo hoćemo li u Europskom parlamentu glasati za oštriju rezoluciju ili biti dežurni krivci, nego i da razmislimo o posljedicama za naš narod – ako Hrvata u Srbiji na tim prostorima nakon nekoliko desetljeća više ne bude«, poručila je.

Tags:

  • #jasna vojnić
  • #sabor
  • #vrtić tavankut
  • #hrvatska zajednica u srbiji
Najave

18. 01. Susret vertepa i betlemaša u Novom Slankamenu

H. R. | 18. siječnja 2026.

HKPD „Stjepan Radić“ iz Novog Slankamena priređuje u nedjelju, 18. siječnja s početkom u 17 sati susret vertepa i betlemaša pod nazivom „Od Biblije do narodne tradicije“. Susret će se održati u Hrvatskom domu u Slankamenu, Cara Dušana br. 123.

20. 01. Humanitarni koncert Petru na dar

20. siječnja 2026.

U utorak 20. siječnja u dvorani HKC Bunjevačko kolo u Subotici s početkom u 19.30 sati održat će se humanitarni koncert radi prikupljanja novčanih sredstava za liječenje Petra Horvatskog iz Subotice.

31. 01. »Veliko prelo 2026.« u Subotici

H. R. | 31. siječnja 2026.

HKC Bunjevačko kolo organizira Veliko prelo 2026. koje će biti održano u subotu, 31. siječnja 2026., u dvorani Tehničke škole Ivan Sarić u Subotici, s početkom u 20 sati. Doček gostiju je od 19 do 20 sati, kada počinje službeni dio programa. 

31. 01. Marinbal u Lemešu

H. R. | 31. siječnja 2026.

HBKUD Lemeš organizira Marinbal koji će biti održan u subotu, 31. siječnja, u mjesnom Domu kulture s početkom u 20 sati.

07. 02. Gupčev bal u Tavankutu

H. R. | 7. veljače 2026.

HKPD Matija Gubec organizira XVII. Gupčev bal, koji će se održati 7. veljače 2026. godine u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu. Gosti se očekuju od 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se TS Biseri iz Subotice te TS Astal iz Požege.

07. 02. Bunjevačko prelo u Zagrebu

H. R. | 7. veljače 2026.

Zajednica protjeranih Hrvata iz Srijema, Bačke i Banata priređuje Bunjevačko prelo u Zagrebu 7. veljače.

07. 02. Pokladni bal pod maskama u Monoštoru Dom kulture, Monoštor

H. R. | 7. veljače 2026.

Kulturno-umjetničko društvo Hrvata Bodrog organizira Pokladni bal pod maskama u subotu 7. veljače u Domu kulture u Monoštoru u 19 sati.

07. 02. IX Šokaćka večer

H. R. | 7. veljače 2026.

HKU Antun Sorgg iz Vajske organizira Šokačku večer koja će biti održana 7. veljače restoranu Bački dvor na jezeru Provala.