12.02.2010
Vijesti
Novi povjerenik za proširenje EU Stefan Fuele o europskom putu Hrvatske
Ohrabreni borbom protiv korupcije
Novi povjerenik za proširenje EU Stefan Fuele istaknuo je kako je Europska komisija ohrabrena naporima koje Hrvatska poduzima u borbi protiv korupcije te da Zagreb može završiti pristupne pregovore ove godine ako nastavi s napretkom u ispunjavanju postavljenih mjerila.
»Ohrabreni smo razvojem događaja u posljednje vrijeme u borbi protiv korupcije. Nadamo se da istrage o nepravilnostima vode prema konkretnim rezultatima«, rekao je Fuele u svom prvom istupu od kada je preuzeo dužnost povjerenika za proširenje i politiku prema susjedima, prenosi Hina.
»Hrvatska još uvijek može završiti pregovore 2010. godine pod uvjetom da nastavi napredovati u ispunjavanju svih mjerila. Lopta je na hrvatskoj strani igrališta. Hrvatska se mora usmjeriti na: daljnje reforme pravosuđa i javne uprave, borbu protiv korupcije i organiziranog kriminala, manjinska prava, uključujući povratak izbjeglica, kao i na suđenja za ratne zločine i punu suradnju s Haškim sudom«, rekao je Fuele.
»Što se tiče suradnje s Haškim sudom, tužitelj Serge Brammertz je rekao da puna suradnja još nije postignuta. Brammertz je ipak priznao nedavno poduzete pozitivne korake, poput uspostave radne skupine i jačanja napora u potrazi za dokumentima. Nadam se da će radna skupina uskoro proizvesti konkretne rezultate«, rekao je Fuele.
Povjerenik je rekao da je potpisivanje arbitražnog sporazuma sa Slovenijom dalo novi zamah u pregovorima s Hrvatskom.
Španjolski državni tajnik za europske poslove Diego Lopez Garrido istaknuo je kako je sljedećih šest mjeseci ključno razdoblje za hrvatske pristupne pregovore.
»Ovih šest mjeseci bit će ključni za pregovore s Hrvatskom. Pregovori ulaze u završnu fazu. Ostalo je dosta posla u teškim poglavljima, poput tržišnog natjecanja, ribarstva, pravosuđa i temeljnih prava, vanjske, sigurnosne i obrambene politike«, rekao je Garrido Lopez u ime španjolskog predsjedništva EU-a.
Garrido Lopez je najavio da će Hrvatska sljedeći tjedan na pristupnoj konferenciji moći otvoriti pregovore u poglavljima Ribarstvo i Okoliš.
SRBI U SLOVAČKOJ DOBILI STATUS NACIONALNE MANJINE
Zaštita kroz međunarodno pravo
Odlukom Vlade Slovačke, na prijedlog potpredsjednika Dušana Čaploviča, Srbi su u toj zemlji dobili status nacionalne manjine, priopćilo je Ministarstvo za dijasporu, prenosi Tanjug.
»Stjecanjem statusa nacionalne manjine Srbi u Slovačkoj su stekli zaštitu kroz međunarodno pravo i međudržavne sporazume o zaštiti prava nacionalnih manjina, u njihovim aktivnostima protiv pojava diskriminacije na osnovi nacionalnosti, jezika, vjere, pisma, političkog ili drugog uvjerenja, socijalnog podrijetla, ili po bilo kojoj drugoj osnovi«, rekao je ministar za dijasporu Srđan Srećković.
Donošenjem prvog Zakona o dijaspori i Srbima u regiji Srbija je posvećena rješavanju pitanja statusa dijaspore i Srba u regiji, koji se ogleda u jamčenju njihovih osnovih sloboda i građanskih, političkih, ekonomskih, socijalnih, kulturnih, manjinskih i drugih prava, koja su sadržana u međunarodnim ugovorima o ljudskim pravima i međudržavnim sporazumima.
Ministarstvo za dijasporu podržava nastojanja srpskih zajednica i u Albaniji, Sloveniji i Austriji da dobiju status nacionalnih manjina.
Položaj i status srpskog naroda u tom slučaju, po kriterijima međunarodnog prava, bio bi bitno kvalitetniji na razini zaštite i ostvarivanja osnovnih nacionalnih prava, prije svega na polju kulture, informiranja, obrazovanja, političkog predstavljanja i sudjelovanja u tijelima vlasti.
U Slovačkoj su, prije srpske, status nacionalne manjine stekle i mađarska, češka, poljska, ukrajinska, romska i druge zajednice, navedeno je u priopćenju.