12.02.2010
Potvrđeni majstor kazališnog plakata
Do kraja travnja (svakog radnog dana od 9 do 13 sati) u prostorijama Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata u Subotici može se pogledati izložba kazališnih plakata i drugih dizajnerskih uradaka Darka Vukovića, docenta s Akademije umjetnosti u Novom Sadu.
Darko Vuković rođen je 1971. godine u Novom Sadu. Nakon završetka srednje škole za dizajn diplomirao je 1997. godine na Akademiji umjetnosti u Novom Sadu, na smjeru grafičkih komunikacija, gdje je 2004. magistrirao iz predmeta plakat s temom »Ljudska figura u kazališnom plakatu«. Od 1997. godine je asistent na Akademiji umjetnosti u Novom Sadu na predmetu plakat, a 2007. dobiva zvanje docenta. Do sada je realizirao preko 30 plakata za predstave kazališnih kuća u Novom Sadu, Subotici, Osijeku i Splitu. Osim dizajnom plakata, uspješno se bavi i drugim oblicima grafičkog dizajna (publikacije, logotipi, kalendari...). Član je UPIDIV-a od 1996. Dobitnik je više priznanja i nagrada.
Suradnja sa Zavodom
Surađujući sa Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata, likovno je opremio sva dosadašnja knjiška izdanja te ustanove: »Zaboravljeni rječnik – govor golubinačkog kraja« Ilije Žarkovića, »Godišnjak za znanstvena istraživanja« i kompendij »Hrvati u Vojvodini u povijesti i sadašnjosti – osnovne činjenice«.
»Suradnja sa Zavodom počela je spontano«, priča Darko Vuković. »Dosad sam dizajnirao tri njihova izdanja i nadam se da je ovo tek početak te suradnje«, dodaje on.
Plakat je, kaže, njegovo umjetničko, ali i profesionalno određenje. »Bilo je raznih kretanja u tom smislu: radio sam za kazališne kuće, razne političke stranke, festivale… Plakat je nešto što označava moj rad na dizajnerskoj karti Vojvodine. Međutim, plakat nije jedini žanr kojim se bavim, već radim i druge stvari s područja grafičkog dizajna. Naime, mišljenja sam da se umjetnik mora kretati u stvaralačkom prostoru, da se ne smije zadržavati na isključivo jednom segmentu. Mislim da uspješno pronalazim inspiraciju na svim tim poljima koja označavaju grafički dizajn kao umjetnički rad. Grafički dizajn je ravnopravni dio likovne umjetnosti i prisutan je od pojave čovječanstva. Slovo, kao znak kojim se služimo i čitamo ga, je – dizajnirano«, kaže naš sugovornik.
Angažman u zajednici
Svojim angažiranjem na projektima u hrvatskoj zajednici Vuković kaže kako želi osuvremeniti vizualni identitet kulturnih proizvoda ove manjine. Po njegovim riječima, grafički dizajn može pomoći da ono čime se vojvođanski Hrvati bave dobije bolji imidž te time postane vidljivije u široj javnosti.
A trenutačno stanje hrvatske kulturne scene u Vojvodini vidi na sljedeći način: »Mislim da je ta scena još uvijek na razini folklornog, što u nekom smislu i nije loše, ali bih volio da ona bude suvremenija, da prati suvremene umjetničke tokove. Mislim da za to ima snage, odnosno da mi, Hrvati u Vojvodini, osim u sferi tradicijske kulture, itekako imamo što reći na području suvremenog umjetničkog stvaralaštva.«
U tom smislu podržava napore Zavoda na ustrojavanju likovne scene Hrvata u Vojvodini. »To i jest jedna od zadaća Zavoda. On postoji tek godinu dana i nije još uspio sve nas likovne stvaraoce okupiti pod jedan ‘kišobran’. Zavod, naravno, treba okupiti ne samo likovne nego i glazbene i druge umjetnike, da tako zajednički nastupamo. Nadam se da će Zavod u tom poslu istrajati i uspjeti«, kaže Vuković.
Iako u Novom Sadu, gdje živi, djeluju dvije hrvatske udruge, razlog slabije vidljivosti Hrvata u tom gradu ne vidi u strahu od javnog očitovanja nacionalne pripadnosti, već više kao posljedicu svojevrsne lijenosti.
»Potrebno je više energije, jer su Vojvođani poznati po letargiji. Stoga je stvar potrebno pokrenuti kako bi se napravili ozbiljniji kulturni pomaci. Osobno sam spreman surađivati ne samo sa ‘subotičkom scenom’ nego i s drugima u Vojvodini«, poručuje naš sugovornik.
D. Bašić Palković