05.02.2010
Koalicijski dogovor ispražnjen
Odmjeravanje snaga i zaoštravanje političkih pozicija između Saveza vojvođanskih Mađara i Demokratske stranke u Subotici po svoj će prilici ipak završiti raspadom koalicije na lokalnoj razini. Prošloga tjedna sukob je kulminirao neopozivom ostavkom predsjednika Skupštine Grada Jenőa Maglaija, koja je bila izazvana prijedlogom gradonačelnika Saše Vučinića (DS) za opoziv ili smjenu direktora Direkcije za izgradnju grada, ili u suprotnom predstoji utapanje Direkcije kao posebnog odjela u Gradsku upravu. Jenő Maglai je na konferenciji za novinstvo kazao kako su za SVM takvi prijedlozi potpuno neprihvatljivi i »u njima vidimo samo daljnja nastojanja naših koalicijskih partnera da preuzmu sve poluge vlasti i upravljanje svim novčanim tokovima na razini lokalne samouprave.«
Istoga dana (29. siječnja) i gradonačelnik Saša Vučinić je održao konferenciju za novinstvo, neposredno prije SVM-a, na kojoj je rekao kako koalicija Za europsku Suboticu želi u punoj mjeri kontrolu nad onim što Direkcija radi, a kao moguća rješenja naveo je da se ona u okviru Gradske uprave postavi kao agencija ili da dođe do kadrovskih smjena. On je također naveo kako koalicija Za europsku Suboticu ima puno zamjerki na rad Direkcije, a kao najvažniji da je tijekom cijele prošle godine radila bez plana i ideje, a da isto ne vidi niti za 2010.
Pritisci unutar stranaka
Podsjetimo, prema objašnjenju DS-a razlog nastalog sukoba je opstruiranje rada izvršne vlasti od strane SVM-a, zbog čeka grad već duže vrijeme stagnira, dok s druge strane SVM u tim potezima vidi kaznu zbog odluke svojih zastupnika da ne glasuju za republički proračun. Politički analitičari također ocjenjuju da je Subotica žrtva zbog neposlušnosti koalicijskog partnera, a da scenarij sukoba potječe iz vrha DS-a unekoliko govori i to što se već dva mjeseca od izglasavanja republičkog proračuna predsjednik SVM-a István Pásztor ne uspijeva sastati s predsjednikom Borisom Tadićem.
Od sjednice Skupštine Grada (18. siječnja) redaju se zahtjevi, s jedne strane za opozivom, i s druge strane ostavke. Najprije je DS tražio ostavke dvoje članova Gradskog vijeća iz redova SVM-a, a onda je SVM predao ostvake svih svojih članova Gradskog vijeća. Novi zahtjev je bio opoziv direktora Direkcije za izgradnju grada na što je iz SVM-a odgovoreno ostavkom predsjednika Skupštine. István Pásztor je tim povodom rekao kako s velikim žaljenjem primjećuje bezobzirnost i pohlepnost koalicijskih partnera u privlačenju »svih potencijala i poluga pod vlastitu kontrolu«, a također je i ponovio ranije izrečen stav da SVM neće od direktora javnih poduzeća, koji su delegirani s njihove strane, tražiti da daju ostavke, jer bi na taj način »potpuno ispraznili koalicijski dogovor«. Od Psáztora se međutim očekuje da pokaže odlučnost i prekine »igranku bez prestanka« povlačenjm svojih direktora, ali to neće ići lako što se može vidjeti na primjeru tajnika Skupštine Grada Árpáda Svellera, čiju je neopozivu ostvaku SVM tražio, čak je bila na konferenciji za novinstvo i najavljena, ali je ovaj na predsjedništvu stranke odbio potpisati. S druge strane, prema nekim gradskim govorkanjima, DS će ići do kraja i tražiti smjenu i ostalih direktora javnih i komunalnih poduzeća, i već su navodno imali pojedinačne razgovore s direktorima od kojih su trojica spremni odreći se svoje stranke.
Čelnici obiju stranaka navodno sada imaju problem sa svojim članstvom: Vučinić s radikalnom strujom koja od njega zahtijeva da ne popušta i da ide do kraja, a Pásztor s dijelom članstva koje od njega očekuje manje principijelonosti i kompromis s demokratima. Tako je počasni predsjednik stranke József Kasza javno kritizirao SVM zbog toga što nije dao podršku republičkom proračunu, te je sam optužio svoju stranku za opstruiranje rada izvršne vlasti u gradu. SVM je zbog toga pokrenuo protiv njega stjegovni postupak, a Kasza je komentirao kako ga stranačke kolege mogu izbaciti iz stranke, ali ne mogu iz povijesti. On je također kazao: »Iz užeg vodstva SVM-a me mole da se vratim i ponovno preuzmem vođenje stranke. Isto tako traže da prihvatim ulogu u Nacionalnom vijeću Mađara, ali ne, bilo je dosta.«
Mogući i izvanredni izbori
Poznavatelji lokalnih političkih prilika ocjenjuju kako bi sukob SVM-DS mogao završiti izvanrednim lokalnim izborima, a takvu mogućnost nije isključio niti gradonačelnik Vučinić. On je na konfenciji za novinstvo na pitanje hoće koalicija Za europsku Suboticu u slučaju povlačenja SVM-a u oporbu vlast podijeliti sa strankama koje ih odnedavno podržavaju, rekao kako DS od početka ima potrebnu većinu od 34 vijećnika, ali da to nije većina s kojom se netko upušta u razdoblje od dvije i pol godine i to, naravno, znači razgovor s drugim političkim akterima u lokalnom parlamentu. »Međutim, ono što će biti pretpostavka za te razgovore jest da se prihvati sustav odgovornosti i rada u perspektivi«, rekao je Vučinić. »Doista ne mislim da tražimo nove partnere koji će imati nove ‘zaštićene bijele medvjede’ na pozicijama direktora i koji će u suštini biti samo personalne zamjene kadrovima Saveza vojvođanskih Mađara. Ukoliko je cijena toga da netko podrži vlast – da se postave novi kadrovi po istom načelu koje je vladalo do sada, onda sam bliži opciji da idemo na nove izbore nego da imamo novih dvije i pol godine slične agonije s drugim akterima.«
Da bi najbolje rješenje za nastalu situaciju bilo raspivanje izvanrednih izbora smatraju Demokratska zajednica Hrvata i Gradski odbor Srpskog pokreta obnove, stranke koje u ovom trenutku ne sudjeluju u gradskoj vlasti. Obje su u svojim priopćenjima osudile neprincipijelno ponašanje DS-a kojim se ne poštuje izborna volja građana. DZH podsjeća DS da je zanemarivanje razmjerne zastupljenosti nacionalnih manjina u lokalnoj skupštini »grubo kršenje demokratskih i moralnih principa i načela, te nepoštivanje ljudskih i manjinskih prava u našem gradu«. SPO upozorava da »otvorenom kupovinom vijećničkih glasova, i to vijećnika koji su s potpuno suprotnim programom ušli u gradsku skupštinu s minornom podrškom građana, tako što im se dijele dužnosti i visoke plaće na teret građana iz proračuna, DS u Subotici gazi principe proeuropske, demokratske i principijelne vlasti i tako ugrožava najvitalnije interese građana Subotice.«
S. M.