Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Kruh, mrlje, umor...

Kako kruh sačuvati svježim?
 
Najbolje je da vam kruh stoji u kutiji koja je za to i predviđena. Kruh koji je upakiran u celofan ili papir, treba ostaviti u ambalaži do uporabe, a hrskavo pecivo držati u papirnatoj vrećici. Tako će biti izloženo zraku i neće omekšati. Kruh nikako ne treba držati u hladnjaku, jer će se zbog vlage brzo pokvariti.  
Kiselo tijesto sadrži gljivice kvasca i bakterije. Kako gljivice kvasca vole toplotu, a bakterije hladnoću, pekarsko umijeće je u tome da i jednima i drugima osigura optimalne uvjete. 
Integralni kruh sadrži vitamine, minerale, nezasićene masne kiseline i vlaknaste materije. Zato je izuzetno zdrav i dugo drži sitost. Brašno od koga se priprema ova vrsta kruha sadrži sve sastojke zrna žita. Što je kruh tamniji, ima duži rok trajanja (do deset dana). Bijeli i polubijeli kruh može se konzumirati najduže tri dana.  
 
Kako ukloniti mrlje? 
 
Najvažnije je da ih odmah uklonite s tkanine sa što više tekućine, jer je suhe mrlje puno teže ukloniti. Činite to tako da sredstvo ne utrljavate u osjetljive tkanine. Prolivena pića posušite bijelom krpom ili bijelim papirnatim ručnikom.
  Masne mrlje najbolje je posuti talkom ili kukuruznim brašnom, a suhe, praškaste tvari u trenu ćete ukloniti selotejpom omotanim oko prsta.
   Nikada ne stavljajte sol na proliveno crveno vino. Poput čaja, kave i kole, crveno vino također sadrži pigmente tanina. Sol može pridonijeti tome da se oni trajno upiju u tkaninu. Također, nikada ne utrljavajte sapun u svježe mrlje, posebice ne u one od crvenog vina, čaja ili kave jer ćete tako pogoršati situaciju.
Uvijek ostavite da se zamrljana tkanina osuši prirodno. Sušenje na radijatoru, u sušilici ili glačanje može ju samo »učvrstiti« na tkanini. 
Ipak, glačalo je korisno pri uklanjanju mrlja od voska – prekrijte je papirom (može i toaletnim papirom) i glačajte preko njega dok papir ne upije vosak.
Svila i vuna osjetljive su tkanine koje je lako oštetiti. Nikada ne stavljajte sredstvo protiv mrlja na bazi enzima ili deterdžent na prirodnoj bazi na svilu ili vunu. Oni zbog svog sastava mogu »izgristi« ne samo mrlju, nego i tkaninu. Na ovim materijalima nikada ne koristite izbjeljivač.
Što se tiče bijelih tkanina, mrlje se u pravilu mogu ukloniti i s njih, osim ako su od najlona ili nose oznaku »ne izbjeljivati«. Sve ostale bijele tkanine mogu se namočiti u blagoj otopini kućnog izbjeljivača u trajanju od 15 minuta (20 ml izbjeljivača na 5 litara vode). Dobro isperite prije uobičajenog pranja. U novije vrijeme imate i posebne preparate za otklanjanje mrlja na bijelim tkaninama, koje su sigurnije od nekadašnjih izbjeljivača. 
Mrlje od kave ili čaja na vuni ne perite u perilici nego ručno u mlakoj vodi. Crveno vino na svili treba ukloniti odmah. Isperite mrlju mineralnom vodom ili tonikom i osušite bijelim papirnatim ručnikom.
 
Je li štetno ravnanje kose?
 
Znanstveno je dokazano da redovita uporaba glačala za kosu trajno i nepovratno oštećuje prirodne proteine koji vežu molekule u vlasima, što za rezultat daje ispucale vrhove, suhu i lomljivu kosu. U nastojanju da ukrotimo valovitu i kovrčavu kosu i pretvorimo je u ravnu, u principu uklanjamo njezinu prirodnu vlažnost i pravimo ispucale vrhove. 
Ostali faktori koji su zaslužni za veliku štetu na kosi su bojenje, uvijanje, toplina, vremenski uvjeti i svakodnevno »mučenje« kose raznim preparatima koji sadrže brojne kemikalije. Ipak, najgore od svega je upravo glačanje kose, koje u je posljednje vrijeme izuzetno popularno.
Kako bi uspješno izravnali kosu, morate je izložiti visokim temperaturama, a tipična glačala za kosu se zagriju i do 180 stupnjeva Celzija. 
Nema načina da izravnate kosu, a da ne izazovete oštećenja, ali ta oštećenja možete svesti na minimum uporabom određenih sredstava, koja će zaštititi kosu tako da toplina neće doći do jezgra vlasi. 
 
Pobijedite umor
 
Umorni ste, bezvoljni, iscrpljeni, nije vam ni do čega? A pri tom ste planirali izlazak ili vas očekuje poslovni sastanak na kome ne smijete kunjati. Kako na brz i efikasan način »napuniti baterije« za samo nekoliko minuta. 
Vedro raspoloženje dolazi i preko čula mirisa. Udišite miris đumbira, metvice, mandarine ili grejpfruta. 
Snažno masirajte palcem i kažiprstom ušne resice. 
Vucite kosu pramen po pramen nagore tako da se koža glave blago podiže. Na taj način se poboljšava cirkulacija i povećava budnost. 
 Udahnite i izdahnite duboko – polako udišite zrak kroz nos tako da kisik dopre do stomaka, a zatim ga izbacite kroz usta. Ponovite 10 puta. 
 Ukoliko imate vremena uživajte bar 15 minuta u mirisnoj kupki. Sipajte u vodu eterično ulje ružmarina ili limuna, te se opustite!
 Ako vam manjka vremena možete se razbuditi i tuširanjem, i to toplo-hladnim. Počnite toplom vodom, nastavite hladnom, pa opet toplom i obavezno završite hladnom vodom (tri ciklusa). 
Pustite svoju omiljenu pjesmu i uz nju igrajte i pjevajte. Brzi ritmovi, kao što je salsa, jednostavno tjeraju na pokrete. Rad srca i puls se ubrzavaju, a unutarnje baterije se pune energijom.
Najjednostavniji način da otjerate umor jest kretanje na svježem zraku. Prošećite se 15 minuta brzim hodom. 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika