Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Prošlost u bjelini šlinga

Đurđica Orčić je rođena 3. siječ-nja 1972. godine u Tavankutu, u okolici Subotice. Još u osnovnoj školi pokazala je želju i smisao za slikanjem. Uključila se u slamarsku sekciju i sudjelovala na tadašnjim kolonijama slamarki u Tavankutu. Nakon završene Srednje kemijske škole u Subotici, odlučuje se studirati u Zagrebu.
    Opredijelila se za Tekstilno-tehnološki fakultet, dizajn tekstila i odjeće. Svojom idejom i radom oduševila je mnoge tamošnje profesore i umjetnike. Kada se vratila iz Zagreba, 1996. godine sudjelovala je na tradicionalnoj izložbi »S Božjom pomoći« uoči Dužijance, u Likovnom susretu u Subotici.
ŠLING U MODERNIM KREACIJAMA: Slikati je učila kod slikara i likovnog pedagoga Stipana Šabića. Početkom 90-tih godina postala je čla-nica Likovnog odjela Hrvatskog kulturnog centra »Bunjevačko kolo«. Do sada je izlagala na skupnim izložbama, a sudjelovala je i na Likovnim kolonijama »Bunarić«.
    U svojim slikarskim radovima ona je spojila nekadašnje dijelove nošnje i sadašnje odjevne kreacije, te je i tema njene diplomske radnje bila – vjenča-nice. Sve urađene vjenčanice su s motivima šlinga. Želja joj je da prikaže Hrvate, naše običaje i bogatstvo bunjevačke nošnje. »Bjelina šlinga, bogatstvo naše nošnje i kreacija, u meni su stvorili novu ideju, koju sam počela prenositi na papir. Odabrala sam baš šling, jer on za mene ima posebnu vrijednost, jer ipak svila se kupi i sašije, a šling treba uraditi rukom i to mu daje nešto osobito«, kaže Đurđica Orčić.
OČUVANJE TRADICIJE: Dijelovi našeg šlinga su uključeni u moderne kreacije, neki modeli su nastali inspiracijom naše umjetnice, a neki su do sada već viđeni, ali će se na ovaj način čuvati. Kako kaže Đurđica Orćič, šlingovi su od materijala i jednoga dana se mogu iskidati i više neće postojati nikakav dokaz o tome. Upravo je to još jedna od njenih želja, da sačuva stare modele i mustre naše nošnje.
    U novije vrijeme, Đurđica se pored slikanja šlinga bavi i slikanjem svile, točnije modela koji su u bunjevačkoj nošnji, u svili. Za sada, kako i sama umjetnica kaže, bazirana je samo na žensku nošnju i odijela. No, pored nošnje voli slikati i pejzaže. Najčešće radi sa suhim pastelom. U početku je radila s uljem, no ipak je pastel njen odabir. Detalje na kreacijama i same motive šlinga radi s tušem ili s olovkom pastelom. Svaki njen rad je bogatstvo detalja i umjetnosti utkane u kreacijama od šlinga. Na njenim slikama se nalazi naša prošlost, a možda jednoga dana, kroz bjelinu šlinga, i naša budućnost.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika