28.06.2013
Imamo Hrvatsku, imamo Uniju!
Na pragu smo formalnog ostvarenja jednog od glavnih ciljeva vanjske politike Republike Hrvatske, ulaska u punopravno članstvo Europske Unije. Hrvatska je podnijela zahtjev za punopravno članstvo 21. veljače 2003. godine, a službeni status kandidata za članstvo u EU dobila je 18. lipnja 2004. Pristupni progovori, koji su trebali započeti u ožujku 2005., odgođeni su, a kao uvjet za početak pregovora istaknuta je potpuna suradnja s Haškim sudom za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije. Hrvatska tada nije zadovoljila taj uvjet, jer se ključnim smatralo uhićenje generala Hrvatske vojske Ante Gotovine. Pregovori su službeno otvoreni 3. listopada 2005. godine, nakon što je glavna haška tužiteljica potvrdila potpunu suradnju Hrvatske s Haškim sudom.
Nakon više od osam godina od podnošenja zahtjeva za članstvo, te gotovo sedam godina pregovaranja, 10. lipnja 2011. José Manuel Barosso je u ime Europske komisije predložio zatvaranje pristupnih pregovora s Hrvatskom. Tu je odluku 24. lipnja iste godine podržalo i Europsko vijeće pozivajući na zatvaranje preostalih pregovaračkih poglavlja do kraja lipnja 2011. te na potpisivanje pristupnog ugovora s Hrvatskom do kraja iste godine.
Ciljani datum ulaska u članstvo EU koji je predložila Komisija, te koji stoji u Ugovoru o pristupanju, bio je upravo 1. srpnja 2013. godine. Republika Hrvatska trebala bi postati 28. članica EU.
Početak
Hrvatska je uspostavila odnose s Europskom Unijom 15. siječnja 1992., na dan kada je većina preostalih zemalja članica priznala Hrvatsku kao neovisnu državu, a zamah su dobili 24. studenoga 2000. godine, kada su na zagrebačkom sastanku na vrhu otvoreni pregovori o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju. Odnosi Hrvatske i EU počeli su se intenzivirati krajem 1999. godine, a svoj zamah su naročito dobili nakon smjene vlasti u Hrvatskoj. Već je ranije pri Vladi RH osnovan je Ured za europske integracije, koji će 2000. godine prerasti u Ministarstvo za europske integracije.
Početkom studenoga 2005. godine Europska komisija je objavila prvo izvješće o napretku Hrvatske o ispunjavanju uvjeta za članstvo, a uslijedilo ih je još pet tijekom sljedećih pet godina. Ključna pitanja bila su odnos prema sudu u Haagu, granica sa Slovenijom, prava manjina, borba protiv korupcije.
Referendum
Prema tvrdnjama Vladinih ustanova, istraživanja javnog mnijenja o stavu građana spram EU 2000. godine, opće mišljenje građana o EU bilo je uglavnom pozitivno (preko 55 posto), 77 posto građana bilo je za uključivanje u EU, protiv je bilo 8 posto građana, a 15 posto je bilo neodlučno.
Referendum o pristupanju Hrvatske Europskoj Uniji održan je 22. siječnja 2012. i bio je to drugi referendum u povijesti Hrvatske, prvi je dakako bio referendum o hrvatskoj samostalnosti. Prema službenim rezultatima Državnog izbornog povjerenstva, građani Hrvatske glasovali su za ulazak Republike Hrvatske u EU i to sa 66,27 posto glasova ZA i 33,13 posto glasova PROTIV. Na referendum je izašlo 43,51 posto birača.
Spremni
Na zasjedanju Vijeća stalnih predstavnika 14. rujna 2011. postignut je dogovor o engleskoj inačici Ugovora o pristupanju s Hrvatskom. Europski parlament je potvrdio tekst Ugovora o pristupanju Hrvatske u EU 1. prosinca 2011., u raspravi prije glasovanja zastupnik u Europskom parlamentu iz Njemačke Berndt Posselt (CSU) je rekao:
»Dovoljno je teško samo po sebi ući u EU, ali odredbe koje su nametnute Hrvatskoj tijekom pregovora bile su mnogo strože nego za ijednu drugu zemlju. Zato je Hrvatska danas jedna od najboljih kandidatkinja koje smo ikad imali.«
Svečanost
Dakle, u nedjelju će biti održana svečanost koja će okupiti političke lidere iz zemalja članica EU, zemalja regije Jugoistočne Europe, čelnike europskih institucija, te hrvatske uglednike. Premijer Zoran Milanović imat će pozdravni, a predsjednik Ivo Josipović završni govor oko ponoći.
Središnja će proslava biti održana na Trgu bana Jelačića, u režiji ugledne kazališne i operne redateljice Dore Ruždjak-Podolski. Program u Zagrebu za građane počinje od 20 sati i 30 minuta i odvijat će se na čak četiri pozornice.